DiploMaci: Szerintünk ez volt 2013 és ez lesz 2014 (6)

2013. december 31.

Bár az idei esztendő (is) valahol Afrika újragyarmatosításáról szólt, 2014 könnyen a fekete kontinens felemelkedését hozhatja magával, ha a helyi államok végre céltudatosabban és átgondoltabban állnak saját szerepükhöz, lokálisan és globálisan egyaránt. A feladat persze nem…

Tovább

DiploMaci: Szerintünk ez volt 2013 és ez lesz 2014 (5)

2013. nagyágyúi és 2014. várakozásai az energiapolitika terén.   Szerintem: 2013 Nabucco West: Az energiabiztonság és az oroszországi gázimporttól való függetlenedés egyik sarokpontjának szánt Nabucco West gázvezeték megépítése hosszas huzavonát követően idén…

Tovább

DiploMaci: Szerintünk ez volt 2013 és ez lesz 2014 (4)

A Koszovóval megkötött megállapodás és az EU-csatlakozási tárgyalások lehetséges megkezdésének időpontja hosszú távon egyértelműen Szerbia évévé teheti az idei esztendőt. 2014-ben pedig érdemes lesz Szlovákiára figyelni, ahol Robert Fico jelenlegi miniszterelnököt elnökké…

Tovább

DiploMaci: Szerintünk ez volt 2013 és ez lesz 2014 (3)

Merkeltől a félmeztelen aktivistákig. Nagyot fordul a világ 2014-re? Nekem: 2013 Nekem a 2013-as év legfontosabb külpolitikai eseménye Németországhoz kötődik. A szeptemberi parlamenti választásokat (sokak szerint borítékolható módon) fölényesen nyerő Angela Merkel és pártja,…

Tovább

DiploMaci: Szerintünk ez volt 2013 és ez lesz 2014 (2)

2013-ban az események döntő része kiszámítható volt (német választások), kevés váratlan helyzet bolygatta meg világot (azért volt olyan, pl. Morszi bebörtönzése), sok tekintetben pedig kifejezetten pozitív fordulatok következtek be (iráni atomtárgyalások). Mégis, mintha…

Tovább

DiploMaci: Szerintünk ez volt 2013 és ez lesz 2014 (1)

Idén év elején megjelentettünk egy cikket arról, hogy szerintünk milyen lesz a világpolitika 2013-ban. Ebben az írásban voltak olyan pontok, amelyek bejöttek, de voltak olyanok is, amelyek nem különösebben. Például Mexikóra vagy Japánra valóban érdemes volt odafigyelni (ezekről…

Tovább

DiploMaci interjú: "Ami most történik, a jóért történik"

Mivel még nem tudjuk, hogy sikerül-e további interjúkat szereznünk Ukrajnából, ezért a mai egyelőre az utolsó beszélgetés lesz, amit egy kijevi lakossal készítettünk. Az előzőekkel ellentétben, amikben egy újságíró és egy mérnök fejtette ki a véleményét, a mostaniban egy…

Tovább

DiploMaci interjú: "Fontos a magyar-szlovák együttműködés"

Mi itt a DiploMaci blognál sajnos ritkán találkozunk olyan kezdeményezésekkel, amelyek mellé érdemes partnerként odaállnunk. Az MCC Neighbourhood Dialogues ötlete azonban meglátásunk szerint éppen ilyen. Hiszen e mögött adva vannak tehetséges és lelkes egyetemisták, magas szakmai…

Tovább

DiploMaci interjú: "Felháborít a tüntetők viselkedése"

Előző válaszolónkkal ellentétben második kijevi interjúalanyunk, egy jó nevű tervezőmérnök, teljesen más szemszögből látja a helyi tüntetéssorozatot és az ország belpolitikai helyzetét. Véleménye szerint például a Majdanon olyan extrém csoportosulások jelentek meg, amelyek…

Tovább

DiploMaci interjú: "Viktor Janukovics egy üldözött egér"

Legutóbbi írásunk után többen jeleztétek felénk, hogy érdemes lenne átlagos kijevieket is megkérdeznünk arról, hogy ők hogyan látják az egész ukrán tüntetéssorozatot és a helyi belpolitikát. Ennek az elvárásnak megfelelve az elkövetkező napokban néhány helyi lakossal…

Tovább

Halálbüntetés Belaruszban és az európai alapértékek

Noha az elmúlt évtizedekben világszerte jelentősen csökkent azon országok száma, ahol rendszeresen alkalmazzák a halálbüntetést, még most is közel hatvan olyan országot ismerünk, amelyekben időről időre halálos ítéleteket hajtanak végre. Az Európai Unió (és jogelődjeként…

Tovább

Az ukrán forradalom egyszerre európai és nemzeti

Ritkán vannak olyan világpolitikai események, amelyek nem valahol tőlünk messze, hanem konkrétan a szomszédunkban zajlanak. A jelenlegi ukrán helyzet azonban éppen ilyen. A Diplomaci legfrissebb cikkében ezért Anton Sehovcsov írását közöljük, akinek első kézből van rálátása a…

Tovább

Fókuszban a Keleti Nyitás politikája

A Keleti Nyitás politikája (korábban erről itt írtunk) Magyarország válasza mindarra a világpolitikában, világgazdaságban lezajló folyamatra, amelyet a nemzetközi közösség egyre világosabban tapasztalhat. A doktrína nem egy bizonyos országgal történő kapcsolatfelvételt céloz…

Tovább

Pro/Kontra - Szükség van-e a Visegrádi Együttműködésre?

Miután előző "Pro/Kontra" cikkünk izgalmas párbeszédet eredményezett, úgy gondoltuk, hogy érdemes lehet egy másik, számunkra talán az EU-nál is kézzelfoghatóbb politikai szervezettel foglalkoznunk, a Visegrádi Négyek (V4) együttműködésével. Bár az 1991 óta létező…

Tovább

Neonáci veszély Besztercebányán?

Szlovákia megyei választások 3. rész

Besztercebányán Marián Kotleba győzött, Nagyszombat megyében Berényi József 40%-ot szerzett, Frešo magabiztosan hozta Pozsonyt – Szlovákiában a megyei választások második fordulója is hozott érdekes eseményeket. Három héttel ezelőtt, előző cikkem megírásakor nem hittem…

Tovább
süti beállítások módosítása