Matteo Renzi nem retten meg az olasz szakszervezetektől

2014. október 31.

Kemény ellenállásba ütközött a szakszervezetek részéről Matteo Renzi, Olaszország miniszterelnöke. Bár a Renzi-kormány reformpolitikájának egy sarokköve lenne a munkaügyi törvények módosítása, úgy tűnik, hogy a terveket a vártnál nehezebben lehet majd csak elfogadtatni –…

Tovább

Kuba: Velünk élő hidegháború

Tegnap az Egyesült Nemzetek Szervezetének Közgyűlése immáron 23-ik egymást követő évben hozott határozatot az Amerikai Egyesült Államok Kubával szembeni embargója eltörlésének szorgalmazásáról. A döntésnek azonban sajnos semmilyen kötelező érvénye nincs a nemzetközi…

Tovább

Tévút az euroatlantiság alternatívájának keresése Magyarországon

Az elmúlt napok magyarországi történései rég nem látott kommunikációs aktivitást hoztak a magyar kormány és a különböző nemzetközi szereplők között. A helyzet olyan mélyen van átitatva belpolitikai vonatkozásokkal, hogy nem könnyű annak csupán külpolitikai olvasatáról…

Tovább

Ukrajna továbbra is kitart az integráció mellett

Az október 26-i választások igazi tétje keleti szomszédunk jövőbeni orientációja volt. Ahogy azt sokan várták, a szavazók többsége a nyugatbarát kurzusra voksolt, ami azonban messze nem jelenti azt, hogy Kijev el is tud indulni az integráció rögös útján. A következő lépés…

Tovább

Brazília: Újabb négy év a Munkáspártnak

Dilma Rousseff jelenlegi munkáspárti brazil elnökasszony, ha szorosan is, de elérte, hogy újabb négy évig irányíthassa országát. A tegnapi választáson a szavazatok mindössze 51,6 százalékát megszerző Rousseff, aki egykor kommunista mozgalmár volt, tehát folytathatja a Lula da…

Tovább

Ukrajna válaszúton: nyugati orientáció, politikai egység nélkül

Majdnem egyévnyi, máig lezáratlan káoszt (tüntetések a Majdanon, a volt elnök, Viktor Janukovics lemondatása, a Krím oroszok általi elfoglalása, a kelet-ukrajnai területeken zajló polgárháború) követően Ukrajnában előrehozott parlamenti választást tartanak. Az előző…

Tovább

Számunkra is tanulságos lehet Németország fokozódó keleti nyitása

Az október elején 7. alkalommal megrendezett Kína-Németország Gazdasági és Technológiai Együttműködési Fórumon Li Ko-csiang miniszterelnök arról beszélt, hogy a kínai-német gazdasági kapcsolatok az elmúlt időszakban rohamos mértékű fejlődést mutattak, az azok alapját…

Tovább

Ismeretlen tengeralattjáró után indított hajtóvadászatot Svédország

Péntek óta svéd katonai helikopterek és tengerészeti egységek keresnek egy, feltételezések szerint orosz tengeralattjárót a Balti-tengeren, Stockholm partjaitól nem messze. Oroszország tagad, a balti államok újra pánikban, ez elmúlt hetek északi eseményeit pedig hirtelen mindenki…

Tovább

Győzedelmeskedhet-e Oroszország az uniós szankciók felett?

Alig egy hónapja írtunk arról, hogy Putyin teljesen értetlenül áll az Oroszország elleni uniós szankciók előtt, és azokat olyan hasztalan, avítt eszközökként állította be, amelyeknek nem lesz túlzott hatása az orosz gazdaságra. Ehhez képest érdemi változásként…

Tovább

Tiszteletet a magyar állampolgároknak!

2007-ben egy G. W. Bush nevéhez fűződő elnöki kiáltvány mondta ki, hogy az Egyesült Államok megtilthatja minden, állami korrupcióban érintett külföldi személy beutazását az országba. Az azóta eltelt 7 évben az USA számos autoriter/fél-autoriter állam köztisztviselőjével…

Tovább

Magyar külpolitika: Navracsics kivár, Szijjártó lendületben

Ez a hét sem telt el eseménytelenül külügyi téren Magyarország számára: mindkét jelenlegi főszereplő, Navracsics Tibor és Szijjártó Péter is mozgalmas hetet tudhat maga mögött. Ám míg Navracsicsnak a háttérből kell szemlélődnie, Szijjártó már láthatóan bele tudta magát…

Tovább

Bolívia: Evo Morales, egy pragmatikus szélsőbaloldali

Evo Morales hamarosan zsinórban harmadik elnöki ciklusát kezdheti meg Bolívia élén, miután négy nappal ezelőtt a választók 60 százaléka találta őt alkalmasnak arra, hogy folytassa az általa még 2006-ban megkezdett munkát. Az ország első indián származású elnökének eddigi 8…

Tovább

Szerbia: Egy ország a valódi keleti nyitás útján?

Érdekes kettős játékot tapasztalhatunk Szerbiától, amely az európai uniós tagjelöltsége mellett igen szorgosan építi kapcsolatait Putyin Oroszországával is. Bár a két ország nyelvi és kulturális közössége okán szoros történelmi viszonyra tekinthet vissza, a jugoszláviai…

Tovább

A formálodó új világrendet már a kínaiak vezetik

A Financial Times online kiadása október 8-án egy érdekes gondolatkísérlettel jelentkezett. Az IMF legújabb kiadványa (World Economic Outlook) kapcsán a feltörekvő gazdaságokat egy új, hipotetikus G7-be tömörítették, és ez alapján készítettek összehasonlítást a…

Tovább

Ebola: A járvány, amit a nyugati közöny is táplál

Tavasszal még úgy tűnt, az eboláról szóló hírek amolyan kis színesnek számítanak a világ távoli részeiről szóló tudósításokban. A nyári hónapokban azonban a járvány egyre ijesztőbb méreteket öltött, majd a vírus kitört Afrikából, és azóta Amerikában, Európában is…

Tovább

A skótok és katalánok útjára léptetnék a székelyeket

A skót népszavazás és a katalóniai események árnyékában sor került egy, a nagyvilágban kisebb horderejű, a régióban viszont annál fontosabb eseményre. 2014. szeptember 18-án Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke bemutatta a szervezet…

Tovább

Síita félhold borítja be a Közel-Keletet

Az „arab tavasz”, valamint 9/11 a közel-keleti régió erőviszonyait alapjaiban változtatta meg. A 21. század első felére Irán rendkívül megerősödött, és ez a folyamat a „síita félhold” kialakulásához, valamint a Szaúd-Arábia vezette szunnita blokkal való geopolitikai…

Tovább

Az év, amikor Putyin felrázta Európát

Európából nézve az idei év külpolitikai eseményeinek fősodrában egyértelműen az orosz-ukrán válság és Vlagyimir Putyin személye áll. Az orosz elnök előbb önkényesen átrajzolta a krími határokat, majd úgy kezdett háborúba Kelet-Ukrajnában, hogy közben csak külső…

Tovább

DiploMaci interjú: "Kétlem, hogy Hongkong megmenthető lenne"

A 2017-ben esedékes kormányzóválasztás körüli egyet nem értés egyre nagyobb feszültséget gerjeszt a pekingi vezetés és a hongkongi szabad jelöltállításért demonstráló tömeg között. A hongkongi diákok Leung Csun-jing jelenlegi főkormányzó lemondására irányuló…

Tovább

Pro/Kontra: Az új magyar külpolitikai stratégia (1)

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszteri kinevezésével végérvényesen új külpolitikai stratégiája lett hazánknak. A korábbi nyugatos, euroatlanti fókuszt ugyanis az új miniszterrel és a minden jel szerint jelentősen átalakuló apparátussal felváltotta egy keleties,…

Tovább

Elhúzódó békefolyamat Kelet-Ukrajnában

Szeptember 5. óta, azaz lassan egy hónapja tartja magát az ukrán tűzszüneti megállapodás, amelyet bár még mindig nem tekinthetünk teljes mértékűnek, a harcok minimális szintűre csökkentek. A helyzet gyors megoldására azonban még ezzel együtt sem számíthatunk. Az Iszlám…

Tovább
süti beállítások módosítása