DiploMaci Galéria: A hét legfontosabb sajtófotói

2015. február 28.

Ha szombat, akkor DiploMaci Galéria: ismét válogatással készültünk az elmúlt hét legjobb sajtófotóiból! 15 kép többek közt az ukrán frontról, egy mianmari menekülttáborból és a bevándorlókkal teli Lampedusa szigetéről.

Tovább

Ázsia: Halálbüntetés, avagy az elrettentés legális eszköze

Az Amnesty International nemzetközi emberi jogi szervezet legújabb jelentése alapján a 2014-es évben történt kivégzések számát tekintve ismét az ázsiai és csendes-óceáni régió áll vezető helyen. A tanulmány arra is rávilágít, hogy a térségben nemhogy csökkenne a halálos…

Tovább

19-re húznak lapot Ukrajnában

Külpolitikai közhellyel élve „törékeny béke és tűzszünet honol” Kelet-Ukrajnában, ahol bár a legutóbbi minszki megállapodásnak megfelelően mindkét fél azt állítja, hogy fokozatosan vonja ki csapatait és nehézfegyverzetét a térségből, a valóságban továbbra is fennáll…

Tovább

Mélyponton az amerikai-izraeli stratégiai kapcsolat

Benjamin Netanjahu márciusra harmadikára tervezett kongresszusi beszéde láthatóan éket vert az Egyesült Államok és Izrael közötti stratégiai kapcsolatba. A miniszterelnök ellenlábasai mellett számos híve is országának biztonságát veszélyeztető tényezőt látnak az amerikai…

Tovább

DiploMaci interjú: "Orbán Viktor külpolitikáját minden komolyan vehető lengyel párt elutasítja"

Lengyelország második legfontosabb napilapjának, a Rzeczpospolitának a külpolitikai szakújságírójával, az egykor hazánkban tanult Jarosław Gizińskivel beszélgettünk Orbán Viktor magyar miniszterelnök múlt csütörtöki varsói látogatásáról és annak következményeiről. A…

Tovább

Egy újabb ország, ahol a politika csődbe ment

Görögország és Írország után Portugália volt az Európai Unió harmadik tagállama, amely az elmúlt években pénzügyi segítségre szorult. Pedig az országban a 2000-es évek közepéig kevesen gondolták volna, hogy idáig fajulnak a dolgok, hiszen uniós csatlakozása óta Luzitánia…

Tovább

DiploMaci Galéria: A hét legfontosabb sajtófotói

A mai nappal új rovatot indítunk a DiploMaci blogon "DiploMaci Galéria" címen. Mostantól kezdve minden szombaton itt találjátok majd egybegyűjtve a hét legfontosabb eseményeiről készült sajtófotókat, valamint a legérdekesebb képeket a világpolitikából, hogy a napról-napra…

Tovább

Elkészült az új amerikai nemzetbiztonsági stratégia

Február 6-án fogadták el az Egyesült Államok új nemzetbiztonsági stratégiáját, amely lefekteti a leköszönő, mostantól csupán másfél-két évet hatalmon lévő Obama-adminisztráció világnézetét. A dokumentum (itt elérhető) – amelyet időszakosan elkészít a Fehér Ház –…

Tovább

Líbia: Újabb fronton támad az Iszlám Állam

Február 16-án 21 egyiptomi keresztény kivégzésével hívta fel magára a figyelmet az immáron Líbiában is egyre nagyobb teret nyerő Iszlám Állam. Kétséges azonban, hogy a terrorszervezet Európa déli határai mentén való megjelenése képes lesz-e újabb nemzetközi koalíciót…

Tovább

Putyin-látogatás: A keleti nyitás rosszul időzített gyümölcse

A tegnapi nappal túlestünk a második várakozásokkal teli külföldi vendég látogatásán is, Vlagyimir Putyin alig néhány órás budapesti ittléte valószínűleg senkinek sem kerülte el a figyelmét – hasonlóan a két héttel ezelőtti Angela Merkel találkozóhoz. Felemás érzelmek…

Tovább

Görögország: A dráma folytatódik

Miközben Vlagyimir Putyin orosz elnök hazánkba látogat, a görög Sziriza brüsszeli gazdasági szabadságharca egyre kilátástalanabbnak tűnik. Janisz Varufakisz hellén pénzügyminiszter ugyanis, ahogy múlt pénteken, tegnap este sem tudott megegyezni a trojka vezetőivel arról, hogy…

Tovább

Political Capital: Négy állítás Oroszországról, Magyarországról és a határon túli magyarokról

Megtisztelő, hogy a Diplomaci Blog főszerkesztője, Németh Áron Attila írása is foglalkozott a Foreign Affairs-ben Mitchell Orenstein-nel közösen publikált írásunkkal. Cikke azonban sajnálatos módon erősen félreértelmezte az eredeti állításainkat. Ebben az írásban így…

Tovább

Fehéroroszország: Egy diktátor kalandozásai

Miközben a sajtó hajlamos Fehéroroszországról és annak különutas külpolitikájáról lesajnálóan írni, Minszk az elmúlt másfél évben immáron sokadszor érte el, hogy nála üljenek le tárgyalni Európa vezető politikusai. Merkel, Hollande, Putyin és Porosenko ("normandiai…

Tovább

Jemen: A síita-szunnita konfliktus új központja

Január végén Szaúd-Arábiában és Jemenben is új időszámítás kezdődött. Szanában Abd-Rabbu Maszúr Hadi jemeni elnök bejelentette lemondását, miután az Irán által támogatott huszi lázadók megostromolták az elnöki palotát. Abdullah Bin Abdul Aziz szaúdi király pedig január…

Tovább

A Political Capital elemzői munkájáról

Vlagyimir Putyin orosz elnök az új Hitler, Orbán Viktor magyar miniszterelnök pedig hű csatlósa, akinek külpolitikai stratégiáját, beszédmódját nagyban befolyásolja a cél, hogy visszaszerezze Magyarország számára a többségében magyarlakta területeket, amelyek az I.…

Tovább

Ausztrália: Rászámoltak a miniszterelnökre

Tegnap este óta Ausztrália miniszterelnöke és a kormányzó Liberális Párt vezetője, Tony Abbott, minden percben megélheti azt, amit pár éve még ő maga olvasott az akkori kormányfő, a munkáspárti Julia Gillard fejére, hogy tudniillik milyen érzés úgy vezetni egy országot, hogy…

Tovább

Spanyolország: Podemos - Képesek lesznek rá?

Alig több mint egy éve alakult, de máris tömegeket sikerült maga mellé állítania: a Podemos („képesek vagyunk rá”) nevű politikai tömörülés az évtizedek óta tartó kétpártrendszert, és ezzel együtt a spanyol társadalmat igyekszik felébreszteni Csipkerózsika-álmából.…

Tovább

Kettős megoldás készül az ukrán krízisre

Új sebességbe kapcsoltak a világ nagyhatalmai, hogy végre – csaknem egy év után – megoldást találjanak a Kelet-Ukrajnában zajló háborús helyzetre. A sürgősséget nem csupán a hirtelen politikai eltökéltség szülte: az ukrán államháztartásnak jelenleg körülbelül alig pár…

Tovább

Kialakulóban az USA ázsiai szövetségi rendszere

Tanulmányok szerint a jövő világgazdaságát az Egyesült Államok-India-Kína trió fogja leginkább meghatározni. Míg a kínai növekedésről (annak pozitív, negatív hatásairól) vagy az amerikai külpolitika fejleményeiről számos értekezés kerül a világsajtó hasábjaira, India…

Tovább

Jólét vagy biztonság? A közös európai biztonságpolitika dilemmái

A közelmúlt eseményei rávilágítottak: az Európai Unió önállóan nem képes megoldani a határai mentén kitört fegyveres konfliktusokat. Az európai védelmi képesség jelenlegi állapota komoly kétségeket ébreszt, hogy a nemzetközi rend további eróziója esetén az Unió képes…

Tovább

Angela Merkel jött, látott, beszélt és távozott

Angela Merkel német kancellár asszony tegnap Budapesten járt. A rövid látogatásból a honi politikusok, politikai újságírók és véleményformálók zöme levonta saját, legtöbbször pártos és szelektív következtetéseit. A baloldaliak a magyar miniszterelnök rendreutasítását…

Tovább
süti beállítások módosítása