Oroszország: Folytatódik Ukrajna körbezárása?

2015. április 30.

Az utóbbi időben sok szó esik a balti államok félelmeiről Oroszországot illetően, azonban vannak más területek is, amelyek az orosz medve karmai közé kerülhetnek. Észtország, Lettország vagy Litvánia mellett olyan „egzotikus” területekre is kiterjedhet Oroszország figyelme,…

Tovább

Freedom House: Magyarországon csak részben szabad a sajtó

A Freedom House idén is publikálta a világ országaiban mért sajtószabadság-index eredményeit. Magyarország idén is a 71. helyet érte el a listán (bár két hibaponttal többet kapott, mint tavaly), pontszáma alapján továbbra is a "részben szabad" besorolást tudhatja magáénak. Ez…

Tovább

Ciprus: Új lendületet kaphat az egyesülés

Bár az Európai Unióról jelszavak szintjén legtöbbször az egység és szövetség kifejezés juthat eszünkbe, ezt a képzetet hamar képes megcáfolni az egyik tagállam, Ciprus helyzete. A szigetország több mint 40 éve él teljes politikai és társadalmi megosztottságban, azonban a…

Tovább

Kolumbia: Újraírják a történelmet?

Ötven éve, hogy a FARC (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia – Kolumbia Forradalmi Fegyveres Erői) az ország területének jelentős részén – a harminckét kolumbiai megyéből huszonnégyben, főleg Kolumbia déli és keleti felében – háborút folytat a központi kormányzat…

Tovább

DiploMaci Galéria: A hét legfontosabb sajtófotói

Az örmény népirtásra, valamint a csernobili katasztrófára emlékezünk, miközben továbbra is zajlanak a harcok Jemenben és Irakban egyaránt. Kim Dzsung Un-t láthatóan nem rázzák meg az események, továbbra is ő a legmosolygósabb diktátor a világon. Képes válogatásunk a hét…

Tovább

Egyesült Államok: Korrupció és hivatali visszaélés árnya lengi be Hillary Clinton kampányát

A héten két nemzetközileg ismert és elismert, konzervatívnak nehezen bélyegezhető amerikai napilap is Hillary Clinton demokrata elnökjelölt pénzügyeivel foglalkozott. Pontosabban, hogy azok mennyire függnek össze a férje, a volt elnök Bill Clinton által vezetett Clinton…

Tovább

Kína új kedvencét Pakisztánnak hívják

Hszi Csin-ping kínai államfő és Navaz Saríf pakisztáni miniszterelnök hét eleji találkozója kivételes eredményekkel zárult. A két ország közötti gazdasági folyosó megvalósításának érdekében létrejött 46 milliárd dolláros kínai óriásbefektetés értéke háromszor…

Tovább

Olvasók a DiploMaci ellen: Visszafordítani a hajókat

Hosszú idő után ismét „Olvasók a DiploMaci ellen” cikkel jelentkezünk, amiben egy-egy szerzőnk markáns véleményének ad hangot bizonyos aktuális külpolitikai kérdésekben. Ezzel az egésszel a mai napig nem titkolt célunk, hogy részben szavazásra, részben klaviatúra ragadásra…

Tovább

Európai bevándorlás - számokban

Tegnapi cikkünkben már kitértünk az Európai Unió jelenlegi menekültügyi stratégiájának problémáira. A Földközi-tengeren keresztül érkezők napokban történt katasztrófái és balesetei újra reflektorfénybe helyezték a helyzet súlyosságát, így érdemes megnézni, mégis…

Tovább

Európa beszél a menekültekről, de nem cselekszik

Sötét napokat él meg a Földközi-tenger és a rajta áthajózni vágyó menekültek hada: a hétvégén az olasz partoktól 210 kilométerre süllyedt el egy hajó, fedélzetén 827 utassal, hétfőn pedig újabb három útja során bajba került hajóról érkeztek hírek. Bár az Európai…

Tovább

Finnország: Európa Japánja a liberálisokra szavazott

2012 előtt Juha Sipilä nevét a családján, barátain, volt munkatársain és néhány elvetemült helyi politikamániáson kívül alig ismerte valaki. Egyes hírek szerint még saját pártjában is sokan csak azok után tudták meg, hogy bő egy éve az ő képviselőtársuk a parlamentben,…

Tovább

Kína: A világgazdaság új vezető bankára?

Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország, Ausztrália mellett további 52 ország csatlakozásával akár már az év végén megkezdheti működését az USA által befolyásolt Világbank, valamint az Ázsiai Fejlesztési Bank vetélytársaként emlegetett Ázsiai…

Tovább

Britannia választ: Ígéretek, ígéretek, ígéretek

A május 7-i parlamenti választásokra készülő brit pártok a héten egytől egyig bemutatták programjaikat. Az anyagok azonban nem tartogattak komoly meglepetést. A bizonytalanoknak így tehát maradnak a televíziós viták, illetve az utolsó bő két hét történései, hogy eldöntsék,…

Tovább

Újra fellángoló harcok Kelet-Ukrajnában

Bár a februári minszki egyezmény korlátozott ideig bizonyos szintű nyugalmat hozott a kelet-ukrán régiónak, egyre inkább úgy tűnik, azoknak lesz igazuk, akik a békefolyamat sikertelenségét prognosztizálták. Az előző hétvége óta ugyanis újra fellángoltak az összecsapások a…

Tovább

Szudán: George Clooneyt itt már ne keressék

2010 környékén a nemzetközi média napi rendszerességgel foglalkozott Szudánnal. Részben az ország déli részének közeledő függetlenségi népszavazása, részben pedig a megelőző években tapasztalt darfúri vérengzések miatt. Persze sokat segített ebben, hogy George Clooney (és…

Tovább

Polgári Spanyolország? Ciudadanos, az új erő

Június 7-én lesz tíz éve, hogy a katalán fővárosban tizenöt értelmiségi – nagyobbrészt ismert egyetemi tanárok és írók – egy kiáltványt indítottak útjára „egy új politikai párt létrehozásáért Katalóniában” címmel. Ezek az értelmiségiek azonban nem vállalták a…

Tovább

Fehéroroszország: Merre tart Európa utolsó diktatúrája?

Érdekes helyzet alakult ki a Twitteren március végén Carl Bildt svéd diplomata (korábbi miniszterelnök és külügyminiszter) és a belorusz külügy között. Bildt egy kerekasztal-beszélgetésre volt hivatalos Minszkben, és a szállodája ablakából készített kép posztolásakor…

Tovább

Egyesült arab haderő tehet rendet a Közel-Keleten?

Ambiciózus tervvel állt elő az Arab Liga március végi csúcstalálkozóján, miszerint közös arab haderő felállításával vetnének véget a térséget sújtó számos polgárháborúnak. A régió hatalmi viszonyainak újrarendezésével kecsegtető évtizedes álom hatékony…

Tovább

Infografika az al-Shabaab történetéről

Április 2-án a kenyai Garissában közel 150 egyetemi diákot öltek meg az al-Shabaab fegyveresei. A szörnyű esemény árnyékában megpróbáljuk bemutatni, honnan indult és milyen világpolitikai események befolyásolták a terrorszervezet tevékenységét.

Tovább

A nap, amikor a görögök inkább Putyint választották?

Ezekben az órákban is Moszkvában tárgyal Alexisz Ciprasz görög miniszterelnök, a nemzetközi média által radikális baloldalinak bélyegzett párt, a Sziriza vezetője. Ciprasz oroszországi látogatásának csúcspontja azonban a kora délutáni, Vlagyimir Putyinnal közös tárgyalása…

Tovább

Csehország: Protokolláris összecsapás az Egyesült Államokkal

Bár a magyar-amerikai kitiltási botrány hullámai mára majdhogynem teljesen elültek a közéleti diskurzusban, régiónk egy másik vezető államában csak most kezdődik valami hasonló. Milos Zeman cseh elnök és az ottani amerikai nagykövet közötti szócsörte azonban sokkal kisebb…

Tovább

A japán-kínai-koreai reláció és a történelem

A március 21-én Szöulban tartott Japán-Kína-Korea külügyminiszteri találkozón a politikusok abban állapodtak meg, hogy a terrorelhárítás, a környezetvédelem, valamint a katasztrófavédelem területein folytatják és fejlesztik az együttműködést, illetve, hogy legközelebb…

Tovább
süti beállítások módosítása