Vélemény: Az EU krízise alatt kell új lendületet kapnia a Visegrádi Négyeknek

2015. június 30.

Nem mondhatjuk, hogy a 2015-ös év kifejezetten az Európai Unió kényelmes, nyugodt építkezésével telik. A kontinentális szövetség az elmúlt hónapok során konstans tűzoltásban vesz részt, legyen szó biztonságpolitikai (ukrán válság), gazdaságpolitikai (görög…

Tovább

Ausztrália: Rosszabb hely lesz terroristáknak

Tavaly november óta napirenden van egy új, a mainál sokkal szigorúbb terrorizmus ellenes törvény Parlament elé terjesztése az Egyesült Királyságban. A radikálisokkal szembeni harcot azonban nem csak a britek, de volt koronagyarmatuk, az ausztrálok is rendkívül komolyan veszik, főleg…

Tovább

DiploMaci Galéria: A hét legfontosabb sajtófotói

Tunéziai terrortámadás, miniszterelnök vezette jógaoktatás, újabb Juncker-pofon, életkép az ukrán frontról és újabb összecsapás az Iszlám Állammal Szíriában. Minden, amit a héten érdemes volt látni a világpolitikából.

Tovább

Egy kapcsolat, ahol az érdekek felülírnak mindent

Kína és az Egyesült Államok nagyhatalmi státuszért folytatott versenye a világpolitikai és gazdasági átrendeződésekről szóló értekezések egyik visszatérő momentuma. A június 23-24-én Washingtonban megrendezésre került éves kínai-amerikai stratégiai és gazdasági…

Tovább

Pro/Kontra: Kell-e kerítés a szerb-magyar határra? (2)

A szerb-magyar határra tervezett, hazánkat a hivatalos statisztikák szerint a kiugróan magas illegális bevándorlástól megvédeni akaró kerítésrendszert a szükség és a kapkodás szüli, és mint ilyen, sikertelenségre van ítélve. Ez a kudarc azonban nem minket, hanem az Uniót…

Tovább

Pro/Kontra: Kell-e kerítés a szerb-magyar határra? (1)

Hatalmas belpolitikai vihart kavart a magyar kormány döntése, miszerint kerítést épít a magyar-szerb határon az illegális bevándorlók feltartóztatására. Ismerve a fenyegetés mértékét, könnyen eldönthető, hogy ez a szándék nem csupán helyes, hanem egyenesen Magyarország…

Tovább

Charleston sem rengeti meg az amerikai fegyverlobbit

Múlt hét szerdán (június 17-én) a 21 éves Dylann Roof besétált a dél-karolinai Charleston egyik, főleg afroamerikaiak által látogatott templomába, és az esti szertartás közben lelőtt kilenc embert a gyülekezet tagjaiból, köztük a lelkészt is. Az eset, főleg Roof azóta…

Tovább

Afganisztán: Egy szűnni nem akaró probléma

Néhány órával ezelőtt az Afganisztánt az 1990-es évek közepétől egészen a 2001-es amerikai beavatkozásig uraló tálibok támadást intéztek az ország parlamentje ellen. A legfrissebb információk szerint a terrorakcióban 18-an sérültek meg, dacára annak, hogy a gépkocsiba…

Tovább

DiploMaci Galéria: A hét legfontosabb sajtófotói

Kezdődő Ramadán, charlestoni mészárlás, menekültek több határon, új amerikai elnökjelölt és nem szűnő görög adósságválság. Képes összefoglalónk a hét eseményeiről. 

Tovább

DiploMaci interjú: "Bárcsak Izrael is EU-tag lenne"

Dror Morag, az izraeli Meretz parlamenti párt főtitkára a múlt héten az Európai Szocialisták Pártjának Budapesten zajlott kongresszusán vett részt. A DiploMaci Blog az izraeli belpolitikáról, az izraeli-palesztin békéről, és a baloldal helyzetéről kérdezte.   A Meretz párt…

Tovább

Újabb szankciók Oroszország ellen?

A CNN június 12-i cikke szerint nemrégiben több magas rangú diplomata is megerősítette, hogy az EU-USA tandem nem csak kilátásba helyezte az Oroszország elleni szankciók körének kibővítését, hanem már a konkrét tervek is a fiókban vannak. A kérdés az, hogy ki lép előbb:…

Tovább

Mexikó: A kormány halad, a baloldal harcol

A június 7-i törvényhozói és helyhatósági választások tétje igazából nem is annyira Enrique Peña Nieto elnökségének és a kormányzó Partido Revolucionario Institucional (PRI – Intézményes Forradalmi Párt) teljesítményének megítélése volt, hanem inkább annak…

Tovább

Egyesült Államok: Érik egy újabb Bush-Clinton ütközet

A mai nappal egy lépéssel közelebb kerültek a helyi választók, valamint a világ közvéleménye, hogy a média a következő, 2016-os amerikai elnökválasztást nyugodt szívvel, mint a „Titánok a Harca” igyekezzen eladni számukra. Hosszas kivárás után ugyanis ma végre a legkisebb…

Tovább

DiploMaci Galéria: A hét legfontosabb sajtófotói

Menekültkérdés több szempontból, egy újabb lezuhant magyar Gripen, páncélosok mellett hintázó ukrán kisfiú, politikai siker a kurdoknál, aktív véleménycsere Merkel és Obama között. Minden, amit a héten érdemes volt látni a világpolitikából. 

Tovább

Nigéria: A valódi munka csak most kezdődik

Két hónappal ezelőtt a nigériai választók hatalmas meglepetésre az ország történetében először egy ellenzéki jelöltet támogattak a hivatalban lévő elnökkel és annak pártjával, a sokak által örökös választási győztesnek hitt PDP-vel szemben. Goodluck Jonathan öt év…

Tovább

NATO tagállamok: Fogyóban az egymás iránti szolidaritás

Alig egy hónapja írtam le a véleményemet azzal kapcsolatban, hogy Kelet-Európa jelenleg nem bízhat a NATO védelemben, vagy legalábbis nem bízhatja biztonságát kizárólag erre a védelmi hálóra. A régió valós vagy érzékelt fenyegetettsége az elmúlt évek csúcspontjára jutott a…

Tovább

Erősödő törésvonalak a Balkánon

Európa puskaporos hordója, a hagyományosan fragmentált Balkán időről időre újabb kihívásokkal szembesül. Miközben egyes államok (pl. Bulgária) képes volt a részleges kiemelkedésre (ld. EU-tagság), mások az országhatárokon átnyúló kisebbségi és vallási konfliktusokból…

Tovább

Törökország: Választások után, ki nevet a végén?

A vasárnap tartott török választásokon elvesztette abszolút többségét az elmúlt tizenhárom évben egymagában kormányzó Igazság és Fejlődés pártja. Törökországra szinte kilátástalan koalíciós tárgyalások, és hamarosan akár előrehozott választások várnak. Alaposan…

Tovább

Uruguay: Új haza vagy ideiglenes menedék?

Most, amikor Európában hatalmas viták és indulatok kísérik a menekültkérdést, tőlünk nagyon távol, Latin-Amerikában, azon belül is Uruguayban, ez kevésbé okoz feszültséget a társadalomban és a helyi politikai életben; igaz, nem menekültek tízezreinek befogadásáról van szó.…

Tovább

DiploMaci Galéria: A hét legfontosabb sajtófotói

Választási láz Törökországban, terjedő MERS vírus Dél-Koreában, hajószerencsétlenség Kínában és ünnep Olaszországban. Ez, és még sok más érdekesség a hét képes eseményeiből.

Tovább

Felkészülhetünk az Európai Unió 2.0-ra?

Tegnap jelent meg a The Guardian brit napilap hasábjain a német Sigmar Gabriel és a francia Emmanuel Macron gazdasági miniszterek közös cikke, amelyben alapvetően egy teljesen új, az EU-n belüli mélyebb integráció tervét vázolták fel. A kezdeményezés bár pont az egység…

Tovább

Hamarosan Izraelt is magába szippanthatja a szír polgárháború

Az izraeli drúz közösség vezetője Sejk Maufak Tarif felszólította hazáját, hogy szálljon harcba a szíriai drúzok lemészárlására készülő Iszlám Állammal szemben. Miközben a zsidó államnak morális kötelessége megvédeni a szíriai drúz kisebbséget, a szír polgárháború…

Tovább

Törökország: A vasárnapi parlamenti választás elé

Most vasárnap 550 parlamenti hely sorsáról, valamint a következő kormány kilétéről dönthetnek a török választók. Az országos választás legnagyobb esélyese – mint 2002 óta mindig – most is a miniszterelnök, Ahmet Davutoğlu, illetve a köztársasági elnök, Recep Tayyip…

Tovább

DiploMaci interjú: A Juncker-pofon egy nemzetközi protokoll szakértő szemével

A múlt héten nagy sajtóvisszhangot váltott ki Jean-Claude Juncker rigai „fellépése”, amely során a magyar miniszterelnök például gazdagabb lett egy diktátori megszólítással és egy „baráti” taslival. Kíváncsiak voltunk, mit gondol a szituációról Görög Ibolya, akinek a…

Tovább
süti beállítások módosítása