Egyesült Államok: Obama után spanyolajkú elnök?

2015. július 27.

A jövő évi elnökválasztás egyik nagy kérdése, hogy a több mint ötvenmilliós spanyolajkú közösséget melyik végső jelöltnek sikerül maga mögé állítani, s ezáltal elnyerni az Amerikai Egyesült Államok második számú kisebbségének támogatását. Republikánus oldalon eddig…

Tovább

DiploMaci Galéria: A hét legfontosabb sajtófotói

Játszótér a bombák árnyékában, smink igazítás a kínai díszőrségnél, kenyai Obama az Obama általános iskolában, fehérorosz diktátorral kaszáló Depardieu. Minden, amit érdemes volt látni a heti világpolitikából.

Tovább

A világpolitika mintaállamai

A brit Portland stratégiai elemző cég górcső alá véve a nemzetek kormányzati rendszerének működését, kulturális terjeszkedését, oktatási rendszerét, a globális szerepvállalás mértékét, a digitális terjeszkedést és a vállalati szféra működését vizsgálta azok „puha…

Tovább

Harcot hirdet az EU az orosz propaganda ellen

A kelet-ukrajnai konfliktus során bebizonyosodott, hogy a küzdelem nem csak hogy nem nyíltan – tehát nem konkrét orosz és ukrán katonák között – hanem jelentős része egyenesen a harcmezőktől távol, az információs fronton zajlik. Ez nem kifejezett újdonság a modern háborúk…

Tovább

Élesen balra tolódhat a brit Munkáspárt

A legfrissebb felmérések szerint a brit Munkáspárt következő vezetője egy, a szélesebb európai politikai elit, média és közvélemény által alig ismert politikus, Jeremy Corbyn lehet. Bár a meggyőződéses szocialista Corbyn – aki évek óta szimpatizál Venezuelával, magasabb…

Tovább

Újabb görög csatára készül Merkel

A német kancellár vasárnapi nyilatkozatában adósságkönnyítést helyezett kilátásba Görögország számára, azonban kizárta, hogy annak akár egyetlen eurócentjét is elengednék. A német rugalmasság hangsúlyozása egyszerre szolgálja a görögök gyors lefegyverzését a harmadik…

Tovább

Kéz a kézben? Az Eurázsiai Unió és az EU kapcsolatai

A Moszkva vezette Eurázsiai Gazdasági Unió (EaU) alig féléves fennállása alatt értelemszerűen még nem tudott jelentős eredményeket felmutatni, azonban a kezdetektől jelen levő stratégiai dilemmák tovább kumulálódtak: merre nyisson az új közösség? Átterelhető-e a politikai…

Tovább

Kétoldalú nyitás Kuba felé

Az elkövetkező időkben végérvényesen pozitívvá válhat Kuba nemzetközi megítélése: Barack Obama 2014 végén tett egyértelmű diplomáciai gesztust Havanna felé, az EU pedig szintén tavaly április óta kezdett újabb tárgyalásokba a szigetország és az európai kontinens…

Tovább

Észak-Korea számára is példaértékű lehet az iráni döntés

Kedd reggel megszületett a történelminek is nevezhető döntés az iráni atomprogrammal kapcsolatban. A megállapodás korai megítélése igen változó, a tárgyalóasztalnál ülő nagyhatalmak vezetőinek több országban kell még harcolniuk a helyi parlamentek és kongresszusok porondján,…

Tovább

Egyesült Királyság: A jóléti kiadások reformja hozhatja el a brit Munkáspárt teljes bukását

A legutóbbi brit parlamenti választáson csúfosan elbukó, ám még így is a legnagyobb ellenzéki erőként megmaradó Munkáspárt újabb jelentős válságot kénytelen átvészelni. A mostani vita azonban nem csak egy diszfunkcionális és ötlettelen vezető (Ed Miliband) helyére kerülő…

Tovább

Brüsszel kikényszeríti a görögök kilépését

Maratoni csúcsértekezleten egyezett meg egymással az eurózóna vezetése és Görögország az évek óta pénzügyi lélegeztető gépen sínylődő dél-európai államnak biztosítandó újabb mentőcsomagról. A hírek szerint kőkemény, heves szócsatákat is magába foglaló 17 órás…

Tovább

Vietnam: Hintapolitika Kína és az Egyesült Államok között

A Kína-USA-Vietnam relációt jellemző kapcsolatrendszer, továbbá annak változása a két nagyhatalom jövőbeni világpolitikai szerepvállalásának egyik legfontosabb tényezőjét képezi. A háromszögben Vietnam sajátos helyzetben van, hiszen bármelyik oldalhoz történő húzása a…

Tovább

Irán: 24 óra maradt a nukleáris tárgyalások lezárására

Számtalan határidő elmulasztása árán ugyan, de július nyolcadikán áttörésről szóló információk szivárogtak ki az Irán és a hat nagyhatalom közötti bécsi tárgyalásokról. A közel-keleti rendet alapjaiban felforgató maratoni diplomáciai folyamat sikeres lezárása azonban a…

Tovább

Merre tart a hazai energiapolitika?

Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság energiaunióért felelős alelnöke június közepén járt Budapesten, hogy bemutassa az uniós energiastratégia előnyeit, valamint jelezze magyar tárgyalópartnerei felé, hol is tart Magyarország az Unió többi tagállamához képest az energetika…

Tovább

A Grexit biztonságpolitikai hatásai Európára

Valószínűleg mindenkinek feltűnt, hogy jelenleg minden Görögországról és az ország az EU-ból és/vagy az eurózónából való kilépéséről szól. A gazdasági és politikai hatások mellett azonban van egy terület, amiről sokkalta kevesebb szó esik: vajon miképp is befolyásolná…

Tovább

Puerto Rico: Az amerikaiak "görög válsága"

Az 1898-as spanyol-amerikai háború új fejezetet nyitott Puerto Rico amúgy is gazdag történelmében, hiszen a spanyolok vereségének következményeként a sziget az Amerikai Egyesült Államok fennhatósága alá került. Rá alig húsz évre a sziget lakói amerikai állampolgárságot…

Tovább

DiploMaci Galéria: A hét legfontosabb sajtófotói

Kubai-amerikai kibékülés, afgán merénylet, csőd Görögországban, Magyarországra érkező menekültek és kiscserkészek a Fehér Ház kertjében. Képes összefoglalónk a hét eseményeiről.

Tovább

EU-Kína csúcs: Peking is érdekelt a görög válság megoldásában

A 17. EU–Kína kétoldalú csúcstalálkozóra – Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, valamint Li Ko-csiang kínai miniszterelnök részvételével – június 29-én Brüsszelben került sor. A korábbi alkalmakhoz hasonlóan a fő…

Tovább

Közvetlen szíriai beavatkozást fontolgat Törökország

Az elmúlt napokban több forrás szerint a török Nemzetbiztonsági Tanács napirendre vette a szíriai beavatkozás kérdését. A terv látszólag egyszerre szolgálhatja Erdogan török elnök belpolitikai érdekeit és a kurdok előretörésének megakadályozását, megvalósulása azonban…

Tovább

Visszaüthetnek-e az Oroszország elleni szankciók?

Amikor év elején arról írtunk, hogy az orosz gazdaság hatalmas kihívásokkal néz szembe 2015-ben, akkor nem csak a strukturális gyengeségekből és az alacsony olajárakból fakadó nehézségekre gondoltunk, hanem a nyugati szankciók kedvezőtlen hatásaira is. Vannak azonban arra mutató…

Tovább
süti beállítások módosítása