„Egy árny lebeg a Westminster felett – annak árnya, hogy megegyezés hiányában elmarad a Brexit.”
Tom McTague a Politico-n megjelent írásában képet fest nekünk arról, hogy is néz ki a jelenlegi brit belpolitikai helyzet, a brit-EU-s tárgyalások megakadásával, majd sorra veszi azokat a forgatókönyveket, amelyek esetén az egész Brexit elmaradhat – a maradáspártiak legnagyobb örömére.
Attól tartanak a képviselők, hogy a tárgyalások legvalószínűbb kimenetele a megegyezés hiánya lesz, aminek két következménye lehet: Nagy-Britannia mindenféle egyezség nélkül kiesik az EU-ból, vagy időlegesen, de bennmarad. A konzervatív párt többsége elkötelezett a kilépés iránt, és ha azt látják, hogy Theresa May meggondolja magát, könnyen leválthatják a kormányt. Ez azt eredményezné, hogy Jeremy Corbyn és a Munkáspárt kerülne hatalomra. Corbyn maga Brexit-párti, de a pártja jó része legalább ambivalens érzésekkel bír a dolog iránt, úgyhogy lehet, hogy egy munkáspárti kormány kiírna egy újabb népszavazást a kérdésben.
Félő - írja a szerző -, hogy az EU jelenleg mutatott egysége a kérdésben széthullik, így a briteknek nem egy, hanem 27 tárgyalópartnerrel kellene egyezségre jutniuk, ami sokkal kevesebb mozgásteret jelent. De lehetséges az is, hogy – mint ahogy azt Görögország esetében láttuk – az EU eltolja a határidőket, így több időt adva a tárgyalásoknak.
Viszont még ha nagy nehezen ki is szenvedték a megállapodást, mindent ki lehet dobni, ha a brit parlament nem szavazza meg a kilépésről szóló törvényt. Ez nem csak a kormány leváltásával járna, hanem egyben azt is jelentené, hogy Nagy-Britannia valószínűleg mindenféle egyezség nélkül lépne ki az Unióból, ami egy nagyon nehéz helyzetet eredményezne.
McTague rámutat, hogy ha Theresa May komolyan akar játszani, megteheti, hogy visszavonja a kilépési szándékát. A híres 50. cikk szerint ez jogilag teljesen rendben van, de más kérdés, hogy ez nagyon komoly politikai válságot okozna – az egyik miniszter egyenesen úgy fogalmazott, hogy „ez nem történhet meg, ez forradalomhoz vezetne”.
A teljes cikket itt olvashatja el:
http://www.politico.eu/article/5-reasons-why-no-deal-could-mean-no-brexit/
Németh Olivér