Egy Svájcban tanuló amerikai diák gondolt egyet, szervezett egy nemzetközi csapatot, majd létrehozta a GovFaces online platformot, ami a világon elsőként teremt lehetőséget, kezdetben kizárólag az EU állampolgárainak, hogy közvetlenül intézhessenek kérdéseket választott képviselőikhez. Bár a rendszer még nincsen teljesen véglegesítve, a legfontosabb, hogy egy jól működő közösségi oldal álljon az európai választók rendelkezésére, már most elérhető. A kezdeményezés hátteréről, jelenéről és jövőjéről beszélgetünk Papp Kristóffal, a GovFaces hazai felelősével, valamint arról, hogy szerinte milyen kilátásokkal rendelkezik az oldal magyarországi ága.
Hogyan mutatnád be a GovFaces-t?
A GovFaces egy olyan online platform, amin keresztül az európai állampolgárok képesek kommunikálni választott képviselőikkel. A GovFaces újítása, más hasonló oldalakkal szemben, hogy ezt a felhasználók maguk szerkesztik. Ez a gyakorlatban úgy néz ki, hogy valaki feltesz egy kérdést, amit aztán az online közösség fel-/leminősít, ezzel biztosítva azt, hogy a politikusok mindig azokra a kérdésekre fognak válaszolni, amelyeket a legtöbben tartanak relevánsnak.
Ennek fényében akkor jól értjük, hogy nálatok nincsen moderáció?
Igen, jól értitek. Az oldalunkon működő rendszer teljesen demokratikus. Sem most, sem a jövőben nem fogunk belenyúlni abba, hogy a közösségünk tagjai milyen kérdéseket tartanak fontosnak, vagy éppen irrelevánsnak. Egyetlen dolog van: ha egy kérdés annyira népszerűtlen már, hogy negatív minősítéssel rendelkezik, akkor az automatikusan eltűnik a platformról.
(A Govfaces oldala, f: GovFaces)
Milyen előnyökkel rendelkezik a GovFaces más hasonló kezdeményezésekkel szemben?
Mindenképpen előny, amit már említettem, hogy a GovFaces-et teljesen demokratikus körülmények között a közösség maga, és nem mi, működtetők szerkesztik. Fontos még, hogy politikailag semlegesek vagyunk. Nem áll mögöttünk egyetlen párt, pártcsalád, vagy pártalapítvány sem. Jelentős újításunk továbbá, hogy a lehető legszélesebb spektrumról igyekszünk bevonni a rendszerünkbe európai politikusokat. Ez azt jelenti, hogy megpróbálunk minden, az Európai Parlamentben helyet foglaló pártcsaládból, valamint a független képviselők közül is (minél többet) megnyerni annak, hogy szerepeljenek az oldalunkon. Végezetül pedig az is előnyünk, hogy nálunk a politikusok válaszaikat elsősorban videó vagy hangüzenet formájában kénytelenek biztosítani. Persze módjukban áll írásos formában válaszolni, de ahogy mi, úgy a közösségünk tagjai is inkább az előbbi lehetőségeket preferálják, mivel azok átláthatóbbá teszik a folyamatot.
Hogy álltok most az Európai Parlamenti képviselők bevonásával?
A GovFaces jelenleg 15 országban van jelen. A legaktívabb képviselők közé a britek és az olaszok tartoznak. A régiónkból egy lengyel EP-képviselő használja leginkább a platformot. Sajnos viszont tény, hogy a magyar politikusok eddig nem voltak valami aktívak.
Mit érdemes tudni a magyar GovFaces csapatról?
A magyar GovFaces-t a megalakuláskor négyen kezdtük el. Popper Eliza (társadalmi kapcsolatok), Endrődi Gábor (rendezvények, politikai kapcsolatok), Fülep Ágnes (médiafelelős) és Én, mint országos koordinátor. Jelenleg rajtam kívül Fülep Ágnes van a csapatban, valamint pár hete csatlakozott Papp Gergő. De a terveink között szerepel a csapat további bővítése.
A jövőben szeretnétek nyitni helyi politikusok irányába?
A GovFaces jelenlegi célja az EP-képviselők minél szélesebb körű bevonása. Ettől függetlenül, sem a nemzetközi központ, sem mi nem vagyunk elzárkózva attól, hogy a jövőben akár helyi pártokkal és politikusokkal egészítsük ki a mostani rendszerünket. Azt látjuk viszont, hogy sok esetben még az elsődleges célunk is nehezen kivitelezhető, főleg itthon. Egy példát mondva: áprilisban kezdtük el itthon a működésünket, direkt az EP-választások előtt, és rögtön próbáltunk megszervezni egy jelölti vitát, ahova felkértünk minden magyar EP-listavezetőt. Azonban az MSZP-Jobbik-Együtt-PM hármason kívül egyetlen másik párt sem mutatkozott nyitottnak arra, hogy részt vegyen ezen a rendezvényen. Holott nem belpolitikai, hanem kizárólag EU-s szakmai kérdéseket tettünk volna fel. Véleményem szerint tehát addig, amíg ezen a hozzáálláson nem tudunk érdemben változtatni, sajnos nincs különösebb esély arra, hogy a Govfaces közössége helyi politikusok felé nyisson.
(Papp Kristóf, f: GovFaces)
Mi szavatolja szerintetek azt, hogy a GovFaces valóban sikeres és működőképes lesz?
Lokálisan például az, hogy mindent megteszünk annak érdekében, hogy egyre ismertebbek legyünk. Van már saját honlapunk, saját Facebook oldalunk, ahol folyamatosan posztolunk információkat magunkról, a rendszerről és a céljainkról. Ezen felül igyekszünk felvenni a kapcsolatot minél több újsággal, minőségi bloggal és szakmai szervezettel, így veletek is. De írtunk már több frissen megválasztott magyar EP-képviselőnek is, hogy ne csak a szakma vagy a média, hanem azok is értesüljenek rólunk, akiknek az aktív részvételére számítanánk. Emellett pedig fontos, hogy:
- rendszerünk arcot ad a politikusoknak,
- közösségünk komoly társadalmi/választói bázist jelent,
- kérdéseket fel lehet tenni magyarul is,
- kemény kérdéseket nem töröljük.
Milyen jövőbeli tervekkel rendelkeztek?
A három legfontosabb közül az első, hogy a GovFaces hazai népszerűsítését folytassuk. A második, hogy a magyar EP-képviselőket egyre nagyobb számban vonjuk be a rendszerünkbe. A harmadik pedig, hogy kitaláljuk azt, hogy piaci alapon hogyan oldható meg a platform stabil finanszírozása.
Amennyiben a Papp Kristóf által elmondottak felkeltették érdeklődéseteket, mindenképpen kövessétek a magyar GovFaces-t, minden lehetséges közösségi oldalon (Facebook, Twitter, saját blog), valamint a platformon kérdezettek bátran választott EP-képviselőinktől, hiszen valahol ezért vannak.
DiploMaci