Az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet alapítóját és vezetőjét, Oszama bin Ladent, ma hajnalban amerikai katonák ölték meg Pakisztánban. A titkos küldetést, amelyet az Egyesült Államok tengerészgyalogságának elit egysége hajtott végre, Barack Obama elnök rendelte el. A világ tehát ünnepelhet, hiszen 10 évvel a Világkereskedelmi Központ elleni brutális merénylet után végre elérte végzete az akciót kitaláló és finanszírozó szaúdi sejket; bár tény, hogy a radikális iszlamisták vélhetően véres megtorlása nem marad el.
Oszama bin Laden szaúdi sejk nevét a világ a ’90-es évek elején kezdte tanulgatni, miután 1993-ban, a new yorki Világkereskedelmi Központ elleni első merényletét követte el az általa alapított szélsőséges iszlamista szervezet, az al-Kaida. Ezt követően volt több terrorcselekmény is, amit a szervezethez kötnek, például az amerikai nagykövetségek felrobbantása Kenyában és Tanzániában, valamint egy amerikai hadihajó megtámadása Jemenben. De ezek az akciók, bár elérték, hogy bin Laden és szervezete lett a 2000-es évek legelejére a világ talán legveszélyesebb terrorista csoportosulása, mégis, amit az al-Kaida 2001. szeptember 11-én véghezvitt, arra nincsenek szavak. A közel 3000 ember életét követelő repülőgépes merénylet, amely a Világkereskedelmi Központ két épületének összeomlásához vezetett végérvényesen elérte, hogy a világ figyelme e terrorszervezetre terelődjön.
("A világ legkeresettebb embere volt", forrás: www.japanalyst.com)
A Bush-adminisztráció természetesen erővel reagált a tragédiára és lerohanta a csoport melegágyaként szolgáló Afganisztánt, ám hiába, bin Ladent nem tudták elfogni, ahogy az al-Kaidát sem tudták térdre kényszeríteni. Az egyik ok, hogy ez miért nem sikerült, az az, hogy a szaúdi sejk a támadások után szinte végig a kiismerhetetlen afgán hegyekben kialakított természetese és mesterséges barlangrendszerekben bujkált. A másik ok pedig az, hogy az al-Kaida lényegében nem más, mint egy ernyőszervezet, amely rengeteg kis terrorcsoportot foglal magában, vagyis, szigorúan vett központja, vagy központi szerve nincsen. A feladata inkább a források (anyagi, hadászati, stb.) megfelelő elosztásában és a nemzetközi koordinálásban áll. Ebből természetesen logikusan következik, hogy bin Laden megölésével a szervezet nem fogja magát megadni, nem fognak az általa elkövetett merényletek csökkeni, egy szóval, a helyzet nem fog drasztikusan változni.
Érzésem szerint ettől függetlenül két forgatókönyv van, mely a mai naptól kezdve megvalósulhat: 1) Az al-Kaida új vezetőt nevez ki, aki megerősíti a nyugat ellen folytatott iszlamista dzsihád (szent háború) tényét és felszólítja az al- és társszervezeteket arra, hogy lépjenek működésbe, és brutális megtorlással válaszoljanak a vezetőjük és alapítójuk megölésére. Ez az eshetőség nyilván kegyetlen merényletekben teljesedne ki, elsősorban az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és a többi nyugati szövetséges területén. Ráadásul az sem elképzelhetetlen, hiszen amerikai kormányzati forrásokra hivatkozva nemrég erről tett említést a WikiLeaks portál is, hogy bin Laden megölését / elfogását atombomba robbantással torolja majd meg szervezet; 2) Az al-Kaida, bár talál magának új vezetőt, képtelen lesz azt a fajta szellemi vezetést betölteni a radikális iszlamizmusban, illetve a nyugat elleni harcban, amelyet Oszama bin Laden biztosított. A szervezet által elkövetett akciók száma így csökkeni fog, befolyása és hatalma pedig szép lassan egy új, talán éppen magából az anyaszervezetből kinövő terrorcsoportokhoz vándorol. Persze adja magát a kérdés, ha már mind két eshetőség középpontjában egy új vezető áll, hogy ki veszi át az irányítást bin Ladentől? A legvalószínűbb utód a lassan 60 esztendős egyiptomi Ayman al-Zawahiri lehet, aki elemzők szerint szervezeti és ideológiai ügyekben is legalább olyan járatos, mint a szaúdi sejk volt, ám karizmatikusságban komoly hiányosságai vannak. Rajta kívül van még néhány fiatalabb vezető, akik hosszú távon átvehetnék bin Laden helyét, de esetükben is a karizmatikusság, a szuggesztivitás, komoly hiánycikk, legalább is egyelőre biztosan.
Mindent összevetve tehát egyértelmű, hogy a jelenkor legveszélyesebb és legrettegettebb terrorszervezete ma hajnalban súlyos csapást szenvedett el, de a haláláról beszélni még nagyon korai, hiszen a labda most ismét a terroristák oldalán pattog.
Németh Áron Attila