„Németország egy politikai vízválasztóhoz érkezett” – állapítja meg Hans-Werner Sinn, a Project Syndicate-en megjelent írásában. Igencsak esélyes, hogy most a CSU/CDU és a Zöldek nem lesznek képesek egy stabil, többségi koalíciós kormányt alakítani, ami Adenauer óta jellemezte a német politikát. Az FDP uyanis lelépett, az SDP nem hajlandó koalícióra lépni Merkellel, az AfD pedig nem tekinthető egy szalonképes partnernek.
Így pedig valószínű, hogy Merkel kisebbségi kormányzásra kényszerül a Bundestagban, más pártok kormányban való részvétele nélkül. Ez azonban - állítja a szerző - nem feltétlenül rossz dolog. Mivel a kormány ad hoc alapon lenne kénytelen partnereket keresni a jogalkotáshoz, a Bundestag végre újra a valódi viták helyszíne lehetne, hiszen egész eddig zárt ajtók mögött zajlott a döntéshozatal a koalíciós partnerek között.
Ebből a legjobban a kisebb pártok jönnének ki jól, akik komoly befolyásra tehetnek így szert az egyes döntéseknél. Legtöbbet pedig az AfD profitálna, hiszen eddig a média főleg a párt lejáratásával foglalkozott, egy nyílt Bundestagban viszont komolyabb hírverést kapnának a párt érvei és retorikája.”
„Ezzel egyidőben,” – írja Sinn – „ egy kisebbségi szövetségi kormány külpolitikája biztosan meggyengülne, Merkel pedig sokkal nehezebben játszhatna aktív szerepet az európai politikai színpadon.” Ez legfőképpen Macron francia elnökre és ambiciózus európai terveire lehet hatással, hiszen komoly vitákat kellene tartani a Bundestagban az egyes döntések előtt, ami jelentősen lassítaná a reformtörekvéseket.
„Korai lenne megmondani, hogyan lehetne feloldani ezt a politikai bizonytalanságot, ami előtt Németország és Európa áll. De egy Merkel, akit a Bundestag képes elszámoltatni, a legjobb alternatíva lehet, amivel Németország most rendelkezhet.”
A teljes cikket itt olvashatja el:
https://www.project-syndicate.org/commentary/germany-merkel-minority-government-by-hans-werner-sinn-2017-11
Németh Olivér