Az elmúlt két hétben történt.. Egyesült Királyság

2010. december 31.

Szomorú gazdasági kilátások: A CBI (Confederation of British Industry) a múlt héten bejelentette, hogy számításaik szerint 2011-ben az Egyesült Királyságnak folyamatosan növekvő árakkal, mérsékelt gazdasági fellendüléssel és növekvő inflációval kell majd szembenéznie.…

Tovább

Az elmúlt két hétben történt.. Egyesült Államok

John McCain ismét ringbe szállt: A 2008-as amerikai elnökválasztás vesztese, John McCain arizonai szenátor úgy tűnik, hogy újból felveszi a kesztyűt Barack Obamával és a Demokratákkal. Bár a republikánus politikus hivatalosan nem visel semmilyen posztot saját pártján belül, az…

Tovább

Ismét romlik a magyar-szlovák viszony

A korábbi, kedvezőbb hangulat ellenére úgy tűnik, hogy az újév nem sok pozitív fejleményt tartogat majd a magyar-szlovák politikai kapcsolatok számára: Jan Gasparovic szlovák államfő december 28-án, kedden végül elutasította az államnyelvtörvény módosítását részletező…

Tovább

Ed Miliband szembemegy a szakszervezetekkel

Annak ellenére, hogy nem is olyan régen a brit médiával egyetemben mi is arról írtunk, hogy Ed Miliband és az általa vezetett Munkáspárt bántóan csöndes a fiatalabbik Miliband pártelnökké választása óta, az év utolsó két hetében az Egyesült Királyságban mégis szinte minden…

Tovább

Vélemény: Csodavárás nemzetközi szinten

Két fronton is támadás alatt áll az izraeli-palesztin békefolyamat, egyrészt megszaporodtak a Gázai övezetből indított rakétatámadások Izrael ellen, másrészt a Ciszjordániát uraló Palesztin Hatóság is egyre inkább felszámol minden reményt, hogy hajlandó lenne kompromisszumot…

Tovább

Magyar EU-elnökség: Herman Van Rompuy előadása az MTA-n

Európa a reneszánsz óta az ötletek erejére épül. Maga az Európai Unió is kezdetben csak egy ötlet volt, egy ötlet, hogy az európai államok közösen küzdjék le évszázados ellentéteiket. Most pedig az ötletek, az innováció, az Európa mögött álló tudás az, ami kilendítheti…

Tovább

Vélemény: Magyarország kontra Világsajtó

Sokan azt hitték, hogy 2010-ben – néhány héttel az EU-elnökség átvétele előtt – már nem lehet rosszabb Magyarország nemzetközi megítélése, mint amilyenné az elmúlt hónapok fejleményei tették. Azonban azok, akik így gondolták, tévedtek. Az elmúlt néhány napban…

Tovább

Berlin az európai értékekért aggódik

Az elmúlt napokban több német politikus is nemtetszését fejezte ki az új médiatörvénnyel kapcsolatban. Angela Merkel változtatásokat követel, Jürgen Trittin, a Zöldek frakcióvezetője szerint pedig az alapvető európai értékek forognak kockán.   Angela Merkel német…

Tovább

Egy liberális politikai halálára

A liberális demokrata képviselők közül ismertségben és népszerűségben talán csak a párt elnöke, Nick Clegg előzte meg. Gazdasági és pénzügyi kérdésekben szinte mindig ő volt az, akinek a véleményét – a pénzügyminiszter George Osborne mellett – a brit sajtó…

Tovább

A (múlt) héten történt.. Visegrádi Négyek

Szlovák-magyar miniszterelnöki találkozó: Kedden tartott közös megbeszélést Iveta Radičová szlovák, és Orbán Viktor magyar kormányfő. A tárgyalás elsődleges célja a mostanra „rutinszerű” következő félévi magyar EU elnökség stratégiájának vázolása, valamint…

Tovább

"Ne kérdezd, ne mondd" - melegek az amerikai seregben

A múlt hétvégén az amerikai hadsereg jelenkori történetének talán legvitatottabb törvényét oldotta fel – 17 év után – a Szenátus. A nyíltan a homo-, illetve biszexuálisok katonai szolgálata ellen irányuló, „don’t ask, don’t tell” irányelvet…

Tovább

A héten történt.. Egyesült Királyság

Konzervatív lázadás fenyeget: A héten az egyik jól ismert konzervatív politikus, David Davies arra figyelmeztette pártját, hogy a koalíciós együttműködés könnyen veszélybe kerülhet, ha a kormány továbbra is olyan döntéseket hoz (pl: tandíjemelés), amit a veterán konzervatív…

Tovább

Berlusconi talán megmenekült

Politikai pályafutásának talán legnehezebb napján volt túl kedd estére Silvio Berlusconi, aki, bár nem dicső győzelemmel, de sikeresen megtartotta kormánya többségét a parlament mindkét házában. Bár az elmúlt hetek történései egyértelműen a keddi bizalmi szavazásokat…

Tovább

Katasztrófa diplomácia

Magukat az izraelieket is meglepte, hogy milyen komoly külföldi segítséget kaptak az ország történetének legsúlyosabb erdőtüzének eloltásához. A nemzetközi összefogásból kiemelkedett a török szerepvállalás, amely fordulópontot hozhat az egyre romló kétoldalú kapcsolatok…

Tovább

Hol van a brit ellenzék vezére?

A brit ellenzék 40 éves vezére, Ed Miliband nem először kerül a figyelem középpontja, hiszen már megválasztása is kisebb fajta csoda volt. Ahogy arról már korábban mi is beszámoltunk, az újdonsült munkáspárti elnök előtt hatalmas feladatok álltak szeptember végén, melyek, ha…

Tovább

Mégsem olyan béna az a kacsa?!

Az Egyesült Államokban az elmúlt hét elején végre sikerült megállapodni a „béna kacsa” időszakának legfontosabb kérdéséről, nevezetesen a Bush-féle adócsökkentések sorsáról. Az adócsökkentések ugyanis az év végén lejárnak, és a republikánus képviselők…

Tovább

Európa 2011-ben: Martonyi előadás az LSE-n

A múlt héten Martonyi János a London School of Economics and Political Science-en (LSE) vendégeskedett, mely intézmény minden kétséget kizáróan a világ egyik legkiválóbb politikai és gazdasági felsőoktatási intézménye, és mint ilyen, hétről hétre a legismertebb és…

Tovább

A héten történt.. Egyesült Királyság

„Brown szerint a világ”: A volt brit miniszterelnök, Gordon Brown a hét elején egy interjúban figyelmeztette a nyugati hatalmakat, azonban belül is külön az Európai Uniót, valamint az Egyesült Államokat, hogy a brutális állami megszorító intézkedésesek könnyen olyan…

Tovább

A héten történt.. Olaszország

Egy esetleges „C terv” Berlusconinál: Bár a december 14-i bizalmi szavazásig nem sok esemény várható az olasz belpolitikában, a La Repubblica információ szerint az miniszterelnök már fontolóra veszi pozíciója átadását valaki másnak a pártból, és ő maga megelégedne…

Tovább

Tandíjemelés után: London lángokban

Tegnap este végre pont került az elmúlt hónap legvitatottabb brit kormány által hozott döntésére, az egyetemi tandíjak növelésére. Ahogy az várható volt, a londoni diákok nem nézték tétlenül a majd háromszoros emelést és törtek-zúztak városszerte – még az éppen…

Tovább

START: start?

Még mindig nem született döntés a START szerződés ratifikálásának ügyében, mivel az USA szenátusa két részre szakadt. A republikánusok kemény magja még mindig köti az ebet a karóhoz, hogy a ratifikálást nem szabad elsietni, míg Obama már rég letudta volna az egészet.…

Tovább

A német lelkiismeret és Willy Brandt

40 évvel ezelőtt, 1970 decemberében Willy Brandt német kancellár varsói látogatása során az 1943-as gettólázadás áldozatainak emlékművénél – a protokollt felrúgva – váratlanul térdre borult. Tette egy új politika jelképévé vált. Miközben Bronislaw Komorowski…

Tovább

Skandináv katonai szövetség formálódik

Először a múlt havi rejkjaviki Északi-csúcson merült fel az ötlet, hogy a korábban Thorvald Stoltenberg norvég védelmi-, majd külügyminiszter által megalkotott Stoltenberg-riport ötleteit egy összetettebb katonai szövetségben valósítsák meg a skandináv országok. Miután azonban…

Tovább

A magyar nyugdíjreform mentén szakadhat a V4?

Az alig egy hónappal ezelőtti V4-es államfői csúcstalálkozón még teljes egyetértés mutatkozott mind gazdasági, mind politikai téren Magyarország és Lengyelország között.  A következő év során az elnöki felek mellett a másik két Visegrádi Állam is sokat vár a…

Tovább

Jó-e Izraelnek a WikiLeaks botrány?

Miközben minden államnak nagyon kellemetlen az amerikai diplomáciai üzenetek kiszivárgása, látszólag egy ország csak nyer belőle: Izrael. Hamar megindultak a találgatások, hogy biztosan a Moszad keze van a botrányban, egy Irán ellenes összeesküvésről van szó. A kép azonban sokkal…

Tovább
süti beállítások módosítása