Spanyolország: Nehéz idők jönnek

2015. december 22.

December 20-án döntöttek a spanyolok a következő parlament összetételéről, amely Franco halála és a parlamentáris demokrácia kezdete óta az első olyan törvényhozás lesz, ahol  a győztes párt koalíciós kormányzásra kényszerül. A „szomorú” győztes az eddig…

Tovább

A szaúdi szüfrazsettek

2015. december 12-e Szaúd-Arábia megközelítőleg 12 millió fős női lakosságának történelemkönyvébe minden bizonnyal piros betűs napként vonul be. Az olajkirályság 83. életévében megtörtént az, ami a világ többi részének évtizedek óta magától értetődő: nők…

Tovább

Fülkeforradalom Venezuelában

Argentína után, ahogyan azt a blogon előre is jeleztem (Jobboldali fordulat járja be Dél-Amerikát?), Venezuela is felkerült a rendszerváltó latin-amerikai országok térképére, hiszen 1999 óta az országot irányító Hugó Chávez, majd az ő 2013-ban bekövetkezett halála után…

Tovább

Jobboldali fordulat járja be Dél-Amerikát?

Mauricio Macri, Buenos Aires polgármesterének második fordulós győzelme igazi sokként érte nem csupán a leköszönő Cristina Fernández de Kirchnert és a nevéhez fűződő „kirchnerizmus” híveit – mely „irányzat” 12 éve kormányozza Argentínát –, hanem a kontinens más…

Tovább

Magyarország kiáll Izrael mellett az EU-val folytatott vitában

Szijjártó Péter hétfőn Izraelbe látogatott, ahol kijelentette, hogy Magyarország nem támogatja az Európai Bizottság értelmezését, miszerint a Ciszjordániában és a Golán-fennsíkon izraeliek által előállított termékeket külön jelzéssel kell megkülönböztetni. A magyar…

Tovább

Argentin választások: Első alkalommal rendez második fordulót a peronizmus hazája

Az 1994-ben elfogadott argentin alkotmány meglehetősen érdekes megkötéseket tartalmaz, legalábbis az elnökválasztásokra vonatkozóan. Augusztus 26-i elemzésemben már ismertettem, az argentin választási rendszer értelmében második fordulóra akkor kerül sor, ha az első…

Tovább

Åland-szigetek: Autonómia és választások

A széles körű területi autonómiával rendelkező Åland-szigeteken október 18-án rendeztek választásokat. A voksolás még helyben sem okozott különösebb izgalmakat, hiszen az eddig is kormányzó koalíció esélyes a folytatásra, egy párt cseréjét kivéve. Ez azonban jó alkalom…

Tovább

DiploMaci Galéria: A hét legfontosabb sajtófotói

Horvát határzár, demokrata párti elnökválasztási vita, katonai parádé Észak-Koreában, robbantások Ankarában és továbbra is pattanásig feszülő helyzet Kelet-Jeruzsálemben. Képes összefoglalónk a heti világpolitikai eseményekről.

Tovább

Katonai zár alatt Kelet-Jeruzsálem negyedei

Az elmúlt napok egyre fokozódó terrorakcióit megfékezendő, Izrael több ezer katonát vezényelt Jeruzsálembe, mivel egy harmadik intifáda kitörése láncreakciót indíthat el a régió megmaradt stabil államaiban. Az izraeli-palesztin konfliktus szereplői azonban saját logikájukba…

Tovább

Obama: "Nem hagyhatjuk, hogy olyan országok alakítsák a világgazdaság játékszabályait, mint Kína."

A fenti állítás, mely Barack Obama amerikai elnök a Transz-Csendes-óceáni Partnerség (TPP) megalakításáról szóló nyilatkozatában hangzott el, kiválóan érzékelteti azt a véget nem érő nagyhatalmi versengést Kína és az Amerikai Egyesült Államok között, melynek az elmúlt…

Tovább

Fehéroroszország: Lukasenko, a megállíthatatlan

Immáron ötödik elnöki terminusát kezdheti meg Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnök, miután a szavazatok 83,5%-át begyűjtve lesöpörte ellenfeleit az október 11-i választásokon. Nagyon úgy tűnik, hogy ezúttal a választások tisztaságába sem lehet majd könnyen…

Tovább

Infografika: Az Iszlám Állam médiagépezete

Az Economist készített egy érdekes infografikát az Iszlám Állam média tevékenységéről, amelyből kiderül, mivel is próbálják növelni a szimpatizánsaik számát.   (Milyen témák kerülnek elő az IÁ médiájából; f.: economist.com) Annak ellenére, hogy a nyugati médiát…

Tovább

Pozitív szelek fújnak Kelet-Ukrajnában?

Míg a világ figyelme egyértelműen újra a szíriai konfliktus és a menekültválság felé fordult, a kelet-ukrajnai konfliktus iránti érdeklődés közel minimálissá csökkent. Szerencsére azonban ez a szituáció nem afelé hat, hogy tovább romoljon a helyzet a régióban: bár az…

Tovább

Három tévhit az orosz légicsapásokról Szíriában

Miközben rengeteg a kérdőjel Oroszország szíriai beavatkozása kapcsán (Miért most? Kit is bombáznak? Mi lesz az USA reakciója?), két dolog biztosnak tűnik: 1. Moszkva nem akar még egy arab tavaszt látni 2. a közelgő amerikai elnökválasztások miatt Washington keze meg van…

Tovább

Robbanással fenyeget a biztonsági helyzet Izraelben

Az elmúlt napok során elkövetett terrortámadásokat már hónapok óra romló biztonsági helyzet előzte meg. Az elszabaduló indulatok a Palesztin Hatóság tárgyalópozícióit egyszerre javítják a küszöbön álló paradigmaváltásban az izraeli-palesztin konfliktus megoldásában,…

Tovább

Pakisztán belépett a drónhadviselők klubjába

Szeptember 6-án a pakisztáni hadsereg véghezvitte az első drónnal végrehajtott támadását az ország északi területén fekvő törzsi területeken (Federally Administered Tribal Areas – FATA) állomásozó terroristák ellen. Az új technológia bevetése könnyen jelentheti azt, hogy az…

Tovább

Moszkva új világrendet diktál?

Az ENSZ 70. Közgyűlésén Putyin végre mindenki előtt megmondhatta a magáét: nem szeretne Líbiához hasonló összeomlást látni Szíriában, az orosz-ukrán konfliktus kapcsán pedig érzékeltette, hogy az ottani történéseknek semmi helye a globális agendákban, lévén egy elszigetelt…

Tovább

Vlagyimir Putyin, a nemzetközi együttműködés új "bajnoka"

Az orosz elnök az ENSZ Közgyűlése előtt elmondott hétfői beszédében közös fellépésre szólította fel a nyugati államokat a szír polgárháború megoldásában. Putyin közel-keleti politikai manővereinek fókuszában azonban valójában az ukrán helyzet és országa hanyatlásának…

Tovább

"Kompország helyett Hídország" - Magyarország geopolitikai érdekei (2)

George Friedmann, a Stratfor amerikai biztonságpolitikai elemzőintézet vezetője szerint a geopolitika lényege, hogy a földrajz és a politika szemszögéből megkülönböztessük, mi az, ami állandó, ami hosszú távú, és ami átmeneti. Magyarországnak be kell rendezkednie a hosszú…

Tovább

Olaszország: Vészesen fogy Berlusconi pártja

Silvio Berlusconi neve mostanra már korántsem az olasz politika élvonalával kötődik össze – múltbéli botrányai, a folyamatos jogi eljárások és közéleti csörték miatt a volt miniszterelnök jelenleg kispadra került az itáliai törvényalkotás pályáján. Ezt a másodvonalbeli…

Tovább

"Nem lehetünk többé határvidék" - Magyarország geopolitikai érdekei (1)

Magyarországnak mindösszesen két alkalommal adatott meg az elmúlt ötszáz év során, hogy negyedszázadon keresztül független államként létezhetett. A XXI. századot kizárólag egy, az országot fenyegető veszélyeket objektíven, ideológiamentesen kezelő külpolitikai orientáció…

Tovább
süti beállítások módosítása