Végtelen történet: 2014-2020 EU költségvetési tárgyalások

2012. november 22.

Ha Uniós költségvetési tárgyalások, akkor heves szócsaták, izgalmak, kérdőjelek, szövetségek, brit kilépési fenyegetés, francia erőfitogtatás és német végszó. A forgatókönyv természetesen a ma kezdődő két napos EU-csúcson sem lesz másként, ahol a tagállamok vezetői…

Tovább

Izrael válaszúton: tűzszünet vagy szárazföldi beavatkozás?

A mára hetedik napja tartó konfliktus Izrael és a Gázai övezetet uralma alatt tartó Hamasz palesztin terrorszervezet között kritikus szakaszba lépett, nagy az izraeli haderő szárazföldi beavatkozásának esélye Gázában, amennyiben a Hamasz nem adja fel új, iráni gyártmányú…

Tovább

Japán: A radikális reform és a fasizmus között valahol félúton

Utoljára talán a tohui tsunami katasztrófa után figyelt a fél világ Japánra. Újabban azonban a kormányválság is érdekes fejleményekkel szolgál a külpolitikai iránt érdeklődőknek. Jelen pillanatban ugyanis úgy tűnik, hogy egy új politikai erő nem csak a hatalmat akarja…

Tovább

A keleti nyitás politikája, nyugatról nézve

A választások óta tulajdonképpen folyamatosan, még a csapból is a keleti nyitás politikája folyik. Nyitunk Azerbajdzsán felé, nyitunk Szaúd-Arábia felé, nyitunk a kazahok és a kínaiak felé, nyitunk mindenkire és mindenfelé, ami keleten van, hiszen, mint mondják, a gazdaság most…

Tovább

A szíriai polgárháború lángra lobbanthatja a régiót

Kevesen gondolták volna, hogy az arab tavasznak nevezett politikai földindulás másfél év után is legfeljebb lassan változó patthelyzethez vezet Szíriában. A kormányerők és a felkelők közötti konfliktus mintegy 25.000 emberéletet követelt, több százezer szíriai polgárnak…

Tovább

A skótok, a mexikóiak, a magyarok és az azeriek

Mielőtt még teljesen visszasüllyedt volna jól megszokott unalmába a hazai médiapiac, pénteken ismét robbant a diplomáciai bomba. Egy gyilkos kiadatása újra összeugrasztott minket a nemzetközi sajtóval, külföldi hatalmakkal, ráadásul még egy akut kaukázusi gócpontba is sikerült…

Tovább

Süllyed a brit gazdaság, gondban a konzervatívok

A hét eleje óta össztűz zúdul George Osborne brit pénzügyminiszterre, miután napvilágot láttak a legfrissebb adatok a szigetország gazdaságával kapcsolatban. A nagy jó indulattal is csak közepesnek nevezhető számok közül azonban kiemelkedik egy kifejezetten tragikus is, még pedig…

Tovább

A hét, amikor lehetetlenné vált a bankárok védelme

A brit konzervatívok sohasem voltak a londoni pénzvilág esküdt ellenségei. Sőt, inkább talán azt lehet mondani, hogy szinte mindig kiváló viszonyban voltak egymással. A helyi Munkáspárt, a csatorna túloldalán a franciák, en bloc, és még sorolhatnánk ki mindenki más ellenben…

Tovább

Viszlát euró, viszlát EU?

Több min egy éve annak, hogy Görögország lélegeztető gépre került részben (és elsősorban) saját maga, részben az európai gazdasági válságnak köszönhetően. A görögök számára az út vége nem látható, ahogy az sem tudható pontosan, hogy hányan vannak még hátra. Mostanra…

Tovább

Szerbia: Elnökválasztás után

2012. május 20-án tartották Szerbiában az elnökválasztás (és az önkormányzati választások) második fordulóját. Komoly meglepetést okozva Tomiszlav Nikolics (Szerb Haladó Párt – SNS) megelőzte a favoritot, az eddig a köztársasági elnöki funkciót betöltő Borisz Tadicsot…

Tovább

A parlamenti választásokat a radikálisok nyerték Szerbiában

2012. május 6-án (a „szupervasárnapon”) Szerbiában egy időben rendezték az elnökválasztást, illetve a parlamenti, a tartományi és az önkormányzati képviselői helyekről döntő voksolást. A két legnagyobb erő a választás előtt az eddig is kormányzó (és a…

Tovább

Mindeközben Romániában...

Victor Ponta kinevezésével idén már a harmadik kormány irányítja Romániát: az év elején még Emil Boc volt a kormányfő, őt Mihai Razvan Ungureanu követte 78 napra a tisztségben.   Emil Boc 2012. február 6-án reggel mondott le, lépését a politikai-szociális feszültséggel…

Tovább

Milorad Dodik: Törökország beavatkozik Bosznia belügyeibe

A boszniai Szerb Köztársaság (Republika Srpska) elnöke a Tanjug hírügynökség szerint azzal vádolja Ahmet Davutoğlu török külügyminisztert, hogy a múlt pénteken lezajlott szarajevói, mostari és srebrenicai látogatása tulajdonképpen nem más, mint kísérlet arra, hogy az ország…

Tovább

A nyugat-európai baloldal feltámadása?

Május első hete minden bizonnyal jó időre emlékezetes marad mind az Egyesült Királyságban, mind Franciaországban. Előbbi országban azért, mert rég nem látott elsöprő győzelmet aratott a Munkáspárt a helyi önkormányzati választásokon. Utóbbiban pedig azért, mert könnyen…

Tovább

Akasztják a "hóhért" - Kormányválság Hollandiában

Nincs egy hete, hogy Geert Wilders, a hírhedt szélsőjobboldali pártelnök bedöntötte a holland kormányt. A Holland Szabadság Párt (PVV) vezére tette mindezt azért – helyi politikai elemzők szerint –, hogy előre meneküljön pártja csökkenő népszerűsége miatt. A tények…

Tovább

Továbbra sem hajtja végre az ENSZ-béketervet a szíriai rezsim

Miközben a szíriai polgárháborúnak már kilencezer halottja van, az Asszad-kormány nem hajlandó visszavonni az ellenzéki városokat ostromló katonai erőit. Ez a lépés lenne az alapja a Kofi Annan korábbi ENSZ főtitkár vezetésével kidolgozott béketervnek, jelenleg azonban sokkal…

Tovább

Bohóc Boris és Vörös Ken: London választ

A közeljövőben a francia választások mellett lesz egy másik fontos, ha nem is országos megmérettetés Európában, amire érdemes lesz odafigyelni. Május 3-án ugyanis a londoniak is az urnák elé lépnek, hogy szavazzanak arról, Boris Johnson konzervatív vagy Ken Livingstone…

Tovább

David Cameron elveszítette magyar főtanácsadóját

Március talán legfontosabb szigetországi híre, hogy távozott David Cameron brit miniszterelnök mellől a konzervatívok egyik megújítójaként számon tartott magyar származású tanácsadó, Steve Hilton. Bár a hazai média ingerküszöbét nem érte el a váltás, némileg megkésve most…

Tovább

Fico visszatért

2012. március 10-én előrehozott választásokra került sor a Szlovák Köztársaságban. A 2010 óta kormányzó, Iveta Radičová vezette négypárti (KDH, SDKÚ, SaS, Híd-Most) koalíció tavaly októberben bukott meg, egy év és három hónap regnálás után. A bukás közvetlen kiváltó…

Tovább

Szuperkedd után csúfos szerda

Túl vagyunk a republikánus elnökjelöltek legnagyobb csatáján, a szuperkedden, ami gyakorlatilag egy napba sűrítette az elmúlt két hónap legfőbb eredményeit és törésvonalait. Mitt Romney győzött a legtöbb helyen, második Rick Santorum lett, nem esett ki Newt Gingrich, valamint…

Tovább

DM Lapszemle: Részben Uniós képmutatás áldozata hazánk

Az elmúlt hónapok negatív kritikáival ellentétben a héten a neves amerikai gazdasági lap, a The Wall Street Journal meglepően objektív írást közölt az Európai Unió hazánkkal kapcsolatos hozzáállásával kapcsolatban. A szerkesztőségi cikk bár kiemeli, hogy a magyar kormány az…

Tovább

A kínaiak már a spájzban voltak. Mit szúrtunk el?

E blog nem először foglalkozik a magyar-kínai reláció aktuális állapotával, s bár ilyen jellegű írásainak apropóját mindig egy megválaszolatlan kérdés adta (mikor jönnek már?, mikor vesznek már?, ...), a végén mégis volt valami, egy halvány reménysugár, mely azt…

Tovább

Mégsem lesz egyelőre bűntett az örmény népirtás tagadása Franciaországban

Viharos heteket éltek meg a francia-török kapcsolatok a tervezett új, az örmény népirtás tagadásának kriminalizálására tett kísérlet miatt, amely Nicolas Sarkozy francia elnök támogatását is bírta. A francia Alkotmánytanács jogellenesnek ítélte a törvénytervezetet, azonban…

Tovább
süti beállítások módosítása