Nigéria: Mintaállam vagy elrettentő példa?

2015. március 31.

A jelenlegi katolikus déli elnök egy északi szunnita muszlim politikussal vív egyre kiélezettebb harcot a nigériai választások első fordulójában, aminek a célja, hogy eldőljön, hogy a következő 4 évben melyikük vezetheti az országot. Sokáig úgy tűnt, hogy erre a regnáló…

Tovább

A korrupció fogságába került Brazília és Chile

Tavaly márciusban a brazil szövetségi rendőrség által elindított „Lava Jato” (Gyors Tisztítás) művelet alapjaiban rengette meg az eléggé sérülékeny brazil demokráciát, és tette első számú közellenséggé a lakosság egy részének szemében Dilma Rousseff elnököt. A…

Tovább

Mianmar: Messze még a teljes demokrácia?

Az idei esztendő Mianmar számára a vágyott politikai reformok megvalósulását, a demokrácia kiépülésének kezdetét jelentheti abban az esetben, ha az október végi - november eleji választásokon Ang Szán Szu Csí ellenzéki politikusnő – akinek nagy esélye lenne a győzelemre –…

Tovább

Francia választások: Erős, de nem első a szélsőjobb

Múlt hét vasárnap tartották meg Franciaországban a helyhatósági választások első fordulóját, amelyen az előzetes közvélemény kutatások a Marine Le Pen által vezetett szélsőjobboldali Nemzeti Frontot tették győztes pozícióba. Az erősen nacionalista párt bár végül ezt a…

Tovább

Bibi újraválasztásával Izrael védtelenebbé vált

A múlt heti izraeli választások eredménye egy jobbra tolódó kormány, erősödő amerikai nyomásgyakorlás és egy mindinkább védtelenné váló zsidó állam. Benjamin „Bibi” Netanjahu izraeli miniszterelnök kampányának utolsó óráiban kiváló taktikai érzékkel ritmust…

Tovább

Republikánus starttal veszi kezdetét az amerikai elnökválasztás

Már több hete érezhető volt a feszültség az Egyesült Államokban jövőre esedékes elnökválasztás kampányának hivatalos indulása kapcsán. A várakozás nem volt hiábavaló, vasárnap ugyanis átesett a „tűzkeresztségen” a 2016-os választás is, bejelentkezett az első jelölt,…

Tovább

Szingapúr: Mi lesz az alapító halála után?

Ma hajnalban 91 éves korában elhunyt a független Szingapúr megalapítója, Li Kuan Ju. A sokak által diktátornak, elnyomónak tartott keménykezű politikust a világ vezetői mégis Ázsia legendájának, igazi példaképnek tartották, például Obama amerikai elnök. Lee azonban nincs…

Tovább

Megválthatja-e Romániát az Országos Korrupcióellenes Ügyészség?

Manapság kevés népszerűtlenebb politikai kijelentést lehet tenni Romániában, mint az Országos Korrupcióellenes Ügynökséget (DNA) kritizálni. Ha az átlag romániai reggeli híreket hallgat, akkor a hírek kétharmada jó eséllyel olyan politikusokról fog szólni, akiket épp…

Tovább

Juncker gyengélkedő Európai Uniója

Miközben az Európai Uniót közel minden oldalról folyamatosan érik gazdasági, politikai és katonai kihívások, az európai egység eszméje egyre gyengébb erővel hatja át a kontinens közéletét. Bár egyfajta aranyszabálynak tekinthető, hogy a közösen megélt krízishelyzetek…

Tovább

Izrael: Bibi Netanjahu marad Izrael első embere

Izrael polgárai két éven belül másodszorra járultak a szavazóurnákhoz. A tegnapi választáson az előzetes eredmények alapján a regnáló miniszterelnök nagy győzelmet aratott legfőbb kihívója a balközép Cionista Tábor fölött, a harmadik legerősebb izraeli politikai erő az…

Tovább

A krími annexió első évfordulójára

Viktor Janukovics ukrán elnök tavaly februári megbuktatásával úgy tűnt, új időszámítás kezdődik az ország történetében. Azonban míg az Euromajdan résztvevői egy prosperáló államot vizionáltak, a valóság ennek pontosan az ellenkezője lett: ma egy mind területileg, mind…

Tovább

Atomláz törhet ki a Közel-Keleten

Turki al-Faisal herceg, a szaúdi uralkodóház tagja és az ország titkosszolgálatának volt vezetője, pár órája jelentett ki, hogy bármilyen megállapodás is szülessen Irán és a hat nagyhatalom között (Egyesült Királyság, Egyesült Államok, Kína, Oroszország, Franciaország és…

Tovább

Magyar segítséggel zúzzák szét az Iszlám Államot?

Az Egyesült Államok kérésére Magyarország 100-150 katona Kurdisztánba küldését helyezte kilátásba az Iszlám Állam elleni „végső hadjárat” támogatására. Miközben a magyar politikai pártok kisded politikai játszmákra használják fel a szövetségesi kötelezettségünk…

Tovább

Déli irányt vesz a magyar külpolitika

Az elmúlt napokban több helyszínen, több fontos politikai szereplő nyilatkozott a magyar külpolitikai irányok jövőbeli részleges változásairól. Azért mondanám, hogy csak részleges, mert úgy tűnik, hogy az eddig kikövezett út bár maradni látszik, finomhangolásokat mind…

Tovább

Elbukóban az amerikai demokraták reménysége?

Hillary Clinton volt külügyminiszter elektronikus levelezési szokásai, és az ebből adódó bonyodalmak a múlt héten még viharnak tűntek egy pohárnyi vízben. Mára azonban, ez az elsőre sokak által komolytalannak bélyegzett ügy, fajsúlyos belpolitikai botránnyá duzzadt az Egyesült…

Tovább

Malajzia: 17 éve tartó politikai boszorkányüldözés

A trend, mely szerint Malajzia politikai élete a nemzetközi közösség látókörének perifériáján álló, nem meghatározó tényezője az ázsiai történéseknek – Anwar Ibrahim (Pakatan Rakyat) ellenzéki politikus bebörtönzésével, valamint az arra érkező reakciók sorozatával…

Tovább

Venezuela: A bolivári forradalom végnapjai?

Múlt csütörtökön emlékezett az ország (államfője és kormánya) Hugo Chávez halálának második évfordulójára, mely megemlékezésre erősen rányomta bélyegét a jelenlegi elnök, Nicolás Maduro zuhanó népszerűsége és a nagyon súlyos gazdasági krízis, ami az országot évek…

Tovább

Netanjahu: Lehetne békés iráni nukleáris program

Miközben a nemzetközi média joggal kérdőjelezi meg az izraeli miniszterelnök által az amerikai Kongresszusban elmondott beszédének valódi célját, fontosabb felismerni, hogy mára nyilvánvalóvá vált, az Egyesült Államok és Izrael stratégiai céljai végleg ellenkező pályára…

Tovább

Három állítás az orosz külpolitikáról

Miközben az orosz-ukrán konfliktus még jobban elmélyül, a nyugati tengely pedig továbbra is inkább a passzív nyomásgyakorlást részesíti előnyben a harcoló alakulatok nyílt támogatása helyett, talán nem érdektelen pár mondat erejéig megemlékezni arról, hol is tart az orosz…

Tovább

Vészjósló politikai széthúzás a Republikánus Pártban

Bár a tavaly őszi félidős választások során a Kongresszus mindkét házában többséget szereztek, úgy tűnik, hogy a Republikánus Párt korántsem tud egységes platformot alkotni az Egyesült Államokban. Múlt pénteken egy igen fontos szavazás kapcsán képződött szakadék a párt…

Tovább

Kezd forrni a talaj a brit konzervatívok talpa alatt

Két volt külügyminiszter lemondása vesztegetés lehetőségének alapos gyanúja miatt, még egy ismert politikusé vezetői hanyagság miatt, és egy bankokra kivetendő 1 milliárd fontos libdem különadó bejelentése – ez az elmúlt egy hét brit belpolitika termése. Parlamenti…

Tovább
süti beállítások módosítása