Spanyolország: Valami készül Katalóniában

2014. szeptember 30.

A tegnapi napon a spanyol Alkotmánybíróság határozatlan időre felfüggesztette a november 9-re meghirdetett katalán függetlenségi népszavazást. A döntés bár várható volt, egyre megjósolhatatlanabb, hogy idén ősszel mi történhet Barcelonában és Katalóniában. Az egyik oldalon…

Tovább

Iszlám Állam elleni koalíció: Egy nagy boldog család?

Az első öbölháború óta nem látott összefogás alakult ki a Közel-Keleten. Az Egyesült Államok vezetésével számos arab állam légihadjáratba kezdett az Iszlám Állam szíriai állásai ellen. Hosszú harcoknak néznek elébe a szövetségesek, kérdés, vajon egyben marad-e a…

Tovább

Hongkong: Kína nem ad politikai szabadságot

A 2017-ben esedékes hongkongi kormányzóválasztásról szóló pekingi reformtervekkel kapcsolatosan továbbra sem született konszenzus, a hongkongi demokratikus ellenzék és a pekingi vezetés között az egyet nem értés változatlan. Míg az előbbi a Különleges Igazgatású Terület…

Tovább

Pro/Kontra: Szijjártó Péter, mint külügyminiszter (2)

A tegnapi nappal Szijjártó Péter, eddigi miniszterhelyettes és parlamenti államtitkár foglalta el a Brüsszelbe távozó Navracsics Tibor helyét a Külgazdasági és Külügyminisztérium élén. Ennek kapcsán két cikkben, két szemszögből foglalkozunk a kinevezés hátterével. Ismét…

Tovább

Pro/Kontra: Szijjártó Péter, mint külügyminiszter (1)

Napokon belül Szijjártó Péter, eddigi miniszterhelyettes és parlamenti államtitkár követheti a Külgazdasági és Külügyminisztérium élén a Brüsszelbe távozó Navracsics Tibort. Ennek kapcsán két cikkben, két szemszögből foglalkozunk a kinevezés hátterével. Ismét Pro/Kontra a…

Tovább

Bosznia: Az al-Kaida és az IS utánpótlásbázisa

Az Irakban, Szíriában és Líbiában zajló harcok számos európait vonzanak a térségbe. Legutóbb Boszniából érkezett hír arról, hogy 15 (más források szerint 16) személyt őrizetbe vettek, akiket azzal gyanúsítanak, hogy a Közel-Kelet valamelyik milíciáját erősítették, vagy…

Tovább

Skócia: Győzni fog a vegytiszta politikai populizmus?

A mai nap folyamán közel 4,3 millió skót dönt majd arról, hogy országuk felbontsa-e az angolokkal kötött, 307 éve létező politikai szövetséget, ami nem mellékesen Nagy-Britannia alapját adja, vagy maradjanak továbbra is a Királyság részei. A 2012. október 15-e óta nyílt…

Tovább

Vezetőváltás az Oroszországgal hadakozó NATO élén

Az elmúlt hónapokban a DiploMacin megjelent írásokból kiolvashattátok, hogy az idei ősz közel teljes személycserével fog járni a legfontosabb kontinentális politikai szervezetek élén: új elnöke van az Európai Bizottságnak, az Európai Tanácsnak, de friss kül- és…

Tovább

Putyin szankciókról és a sodródó Ukrajnáról

Miközben a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) éves találkozóján Vlagyimir Putyin újabb sikert könyvelhetett el (India, Pakisztán, Irán és Mongólia akár már jövő évben teljes jogú tagként csatlakozhat az orosz-kínai tandem vezette együttműködéshez), addig újságírói…

Tovább

Kisebbségi kormány Svédország élén

Kormányváltó hangulatban ébredt vasárnap Svédország. A tegnapi választásokon az urnákhoz járulók ugyanis úgy döntöttek, új korszakot kell nyitni az északi ország politikájában, így az előző két ciklust megnyerő jobbközép koalíciót most a szociáldemokraták váltják. A…

Tovább

Törökország: Erdogan után Erdogan?

A 2002 óta hatalmon lévő korábbi miniszterelnök rendelkezik azokkal a politikai és alkotmányos eszközökkel, hogy Törökországot az elnöki rendszer felé terelje, és meg is fogja tenni. 2014. augusztus 10-én a Török Köztársaság történetében először a török választók…

Tovább

Ukrajna: Keleten a helyzet..változik?

Lassan egy hete tart a tűzszünet Kelet-Ukrajnában, és egyre inkább úgy tűnik, sikerül békésebb mederbe terelni az elmúlt két évtized egyik legkockázatosabb európai konfliktusát. Teljes békéről ugyan még korántsem beszélhetünk, a retorika mindenesetre igen bíztató fordulatot…

Tovább

BrüsszelMoszkva: A modern magyar szabadságharc ára

Folyamatosan szivárognak a hírek Brüsszelből az októberben újonnan felálló, Jean-Claude Juncker volt luxembourgi miniszterelnök által vezetett Európai Bizottság lehetséges tagjairól. Bár a hivatalos bejelentés csak ma délben várható, addig is érdemes megvizsgálni, hogy a…

Tovább

Az idén valóban vége lehet az évtizedes iráni atomvitának?

Elméletben november végére várhatná a világ, hogy pont kerüljön arra a hosszú évek óta tartó egyeztetésre, amelynek során Irán próbálja meggyőzni a nyugati hatalmakat arról, hogy nukleáris energiakapacitásait csupán békés célra hasznosítja. A tárgyalások jelenlegi…

Tovább

Újrapozícionálás a magyar kül- és védelempolitika területén

Különböző sajtóinformációk szerint Budapestnek valószínűleg nem sikerült megszereznie a következő magyar EB-biztosnak kiszemelt portfóliót, azonban a felajánlás így is „méltányos” lesz. Mindez viszont valószínűleg újragondolásra készteti a magyar külügyi…

Tovább

Hongkong: Ahol a gazdaság is a szabadság útjában áll

Hangos tiltakozásokkal fogadta a hongkongi ellenzék a Kínai Népköztársaság reformterveit a 2017-ben esedékes kormányzóválasztással kapcsolatban. Míg a demokratapárti erők teljes választási szabadságot szeretnének kivívni, addig Peking korántsem szeretné teljes mértékben…

Tovább

DiploMaci 2.0: A DiploMaci és a magyar külpolitikai újságírás

A DiploMaci lassan 4-ik évébe lép, de több mint 1.000 Facebook like, közel 100 Index.hu / Napi.hu főoldal és majdnem 200 ezer egyedi látogató után is még mindig sokszor felmerül velünk kapcsolatban a kérdés, hogy tulajdonképpen miért szerkesztjük a blogot és mi ezzel az egésszel…

Tovább

NATO: Mit lehet tenni az ukrán krízis megoldásáért?

Nagyon sok kérdést rejt magában a most csütörtökön kezdődő NATO-csúcs, amelyet idén a dél-walesi Newport-ban tartanak. Mivel mind európai, mind világviszonylatban töréseket szenved az eddig fennálló, de legalábbis hangoztatott biztonságpolitikai szabályrendszer, így a…

Tovább

Mit jelent Donald Tusk Európai Tanács elnökévé választása?

A hétvégén biztossá vált, Herman Van Rompuy jelenlegi Európai Tanács elnököt Donald Tusk lengyel miniszterelnök váltja az EU csúcsintézményének élén. Az uniós állam- és kormányfőket, valamint a mindenkori Bizottsági elnököt tömörítő intézmény tehát mostantól…

Tovább
süti beállítások módosítása