DM Lapszemle: Magyarország - kis békét Karácsonyra

2011. december 27.

A mai nap második Lapszemlés írása a Financial Times remek, feltörekvő piacokkal foglalkozó blogján néhány napja megjelent, Kester Eddy által jegyzett írás.   A vita Magyarország gazdasági intézkedéseiről – amely megosztotta Budapestet és Brüsszelt – pénteken az…

Tovább

DM Lapszemle: Magyarország - frontális ütközés

Az elmúlt napokban újabb hazánkkal foglalkozó cikkek jelentek meg neves külföldi lapokban és netes oldalakon, amik szép számmal terjednek itthoni újságokban, blogokon és a Facebookon. Éppen ezért a DiploMaci úttörő rovata, a Lapszemle, amelynek célja, hogy szándékos…

Tovább

Vélemény: A britek valóban kiírták magukat az EU-ból?

A vezető nyugat-európai sajtóorgánumok szinten mindegyike kíméletlenül szidja az Egyesült Királyságot, amiért az képtelen volt megegyezni a németekkel és a franciákkal az euró, és vele együtt lényegében az Európai Unió megmentéséről. David Cameron brit miniszterelnök…

Tovább

Lehet, hogy az oroszok mentik meg az EU-t?

Habár a parlamenti választások a kormánypárt erejének és támogatottságának csorbulásáról tettek tanúbizonyságot, az újabb Putyin-ciklust jósló várakozások valószínűleg nem dőltek meg a referendumként is aposztrofált voksolás eredményeinek tükrében. Az erős Oroszország…

Tovább

Az Obama-Romney párharcot csak Gingrich hiúsíthatja meg

Még egy republikánus elnökjelölt szállt be a 2012-es elnökjelöltségi versenybe, a kör azonban január elsejével bezárul. A régi-új szereplő öreg motorosnak számít, de ez az ő esetében inkább hátrányt, mintsem előnyt jelent. A most következőkben tehát Newt Gingrich,…

Tovább

DM Lapszemle: Feltételekkel kapunk csak pénzt az IMF-től

A héten már foglalkoztunk Magyarország leminősítésének problémájával, valamint az azzal kapcsolatos nemzetközi véleményekkel, ahol természetesen az IMF tárgyalások is előkerültek. Lássuk, mit gondol a lehetséges megállapodásról a Financial Times legújabb cikke. A Nemzetközi…

Tovább

Az újabb recesszió és a rendíthetetlen brit kormány

A brit pénzügyminiszterek az ország költségvetésével, valamint gazdasági kilátásaival foglalkozó őszi felszólalását mindig hatalmas média figyelem kíséri. Természetesen ez a mostani alkalommal sem volt másként, hiszen George Osborne tegnapelőtti szavait a közvélemény mára…

Tovább

Magyarország leminősítésének nemzetközi visszhangja

Egy ideje már latolgatták az esélyeit, múlt csütörtök este pedig bekövetkezett: Magyarországot egy éven belül másodszor minősítették le. Az okok valójába sok újdonságot nem mutatnak az előző alkalomhoz képest, hiszen a Moody’s egyszerűen nem érzi biztosnak az ország…

Tovább

Vélemény: Talpraállás Kínában - felemás fellendülés a világban

Vajon tényleg nagy a baj, ha már a kínai miniszterelnök-helyettes, Vang Csisan (Wang Qishan) is azt mondja, hogy a világgazdaság állapota gyászos, s egy kiegyensúlyozatlan fellendülés az egyetlen megoldás a kialakult helyzetre? Vagy a politikus csak hazabeszél, Kína érdekei…

Tovább

Cameron és Merkel harca akár jól is jöhet az EU-nak

David Cameron brit miniszterelnök novemberi megnyilatkozásait hallva, valamint nyilvános fellépéseit látva az az ember érzése, hogy a kormányfő végre ellentámadásba lendült. Hosszú ideje tartja magát ugyanis a feltételezés, legalább is helyi euroszkeptikus körökben, hogy Cameron…

Tovább

Spanyolország választ

Spanyolországban ma előrehozott országgyűlési választásokat tartanak, miután José Luis Rodriguez Zapatero miniszterelnök áprilisban pártja választmányi ülésén bejelentette, hogy nem indul a következő választásokon, majd nyáron a választások előrehozása mellett döntött,…

Tovább

De ki az a Mario Monti?

Vasárnap Silvio Berlusconi – ígéretéhez híven – lemondott a költségvetési reformcsomag parlamenti elfogadása után, Giorgio Napolitano államfő pedig nem is várt sokat az utód kinevezésével: ahogy az várható volt, Mario Monti-t kérte fel kormányalakításra. Magyar…

Tovább

A Hawaii szigeteken találkoztak a világ új urai

Viszonylagos érdektelenség követte a hazai média részéről a november 13-án zárult APEC ülést. Holott egyértelmű, a jelenleg zajló világpolitikai változások abba az irányba mutatnak, hogy az Atlanti-óceánról a Csendes-óceánra helyeződik át a politikai-gazdasági súlypont. A…

Tovább

Oroszország "választ"

Már egy hónap sincs hátra az orosz Állami Duma tagjainak megválasztásáig, ennek ellenére Oroszország nem ég kampánylázban. A politikai esemény körül legalább akkora az érdektelenség, mint 2010-ben a magyar parlamenti választások kapcsán. Sőt, a két választás között…

Tovább

Arrivederci Berlusconi?

Bár az elmúlt egy évben sikerrel járt folyamatos politikai és bírósági kötéltáncot, most úgy tűnik, az olasz miniszterelnök nem fogja tudni kitölteni mandátumát.   Valahol érezhető volt, hogy a most keddi parlamenti szavazás előre fogja vetítetni a későbbi, ennél…

Tovább

Felpörgőben az izraeli hadi- és propagandagépezet

A múlt héten számos izraeli vezető helyezte kilátásba, hogy a zsidó állam kész a közeljövőben katonai csapást mérni Irán nukleáris létesítményeire, amennyiben nem látják biztosítva, hogy a Nyugat megfelelő lépéseket tesz a végső stádiumba kerülő iráni atomprogrammal…

Tovább

Szex, botrány, pizza, elnökválasztás

Az utóbbi napokban Herman Cain szexuális botrányával van tele az amerikai sajtó. A hírek szerint a republikánus elnökjelölt még a 90-es évek végén molesztálta két alkalmazottját, a botrány attól kezdve folyamatosan dagad. Nehéz azonban eldönteni, hogy az eset a jelölt kampánya…

Tovább

Vélemény: Mi lesz veled vén Európa?

Sok pénzügyi elemző, politikus és újságíró szerint az EU jövője egyetlen hajszálon múlt, hiszen ha alig egy héttel ezelőtt nem született volna érdemi döntés az euró megmentéséről, akkor a kontinensnek (II. világháború óta) biztonságot adó szövetség összeomlott volna.…

Tovább

Bedőlés előtt áll-e Magyarország?

A héten ismételten velünk foglalkozik több neves külföldi gazdasági lap is, olyanok, mint például a brit Financial Times, vagy az amerikai Bloomberg. Ennek az érdeklődésnek a szomorú apropóját azonban sokadszorra nem valamiféle hazánkkal kapcsolatos pozitív fejlemény, hanem sokkal…

Tovább

Végéhez közeledik az iráni-török románc

A korábban komoly aggodalmakat keltő közeledés a két ország között úgy tűnik nem bírta ki a próbát, a befolyási övezetek metszéspontjában álló Szíria ügyén összekapott a két közel-keleti regionális hatalom. A török és iráni külpolitikai ambíciók a térséget…

Tovább

Hamarosan színre lép Nicolas Sarkozy ellenfele

A francia szocialisták a mai napon rendezték elnökjelöltségi választásuk első körét, aminek tétje nem kisebb, minthogy végre valós ellenfelet kapjon az ország rendkívül népszerűtlen elnöke. Bár a választás pontos végeredménye még nem ismert, ahogy az sem, hogy szüksége…

Tovább

Tömegtüntetés New Yorkban

A hétvégén hétszáz tüntetőt állítottak elő New Yorkban, akik a gazdasági válság felelősei és következményei ellen tüntettek. Az akciót egy szervezetlen mozgalom indította el, amely a nagy médiafigyelem miatt immár országos méretűvé duzzadt. Nem világos azonban, hogy mi…

Tovább

Ismét egymásnak feszült az Egyesült Államok és Kína

Két közelmúltbeli, bár egymástól független esemény is borzolja az amerikai-kínai kapcsolatokat: egy tajvani fegyverkereskedelmi szerződés és a Pakisztánban történt kínai látogatás. Míg előbbi egy megszokott, szinte kiszámítható politikai játszma része, utóbbi a…

Tovább

Egy befolyásos brit politikus kiléptetné országát az EU-ból

A görög probléma, mint arról korábban már mi is hírt adtunk, egyszerűen nem hagyja nyugodni a szigetországi politikusokat, kiváltképp a konzervatívokat. Olyannyira, hogy a hét elején az egyik befolyásos kormánypárti képviselő, Mark Pritchard, a jobboldali The Daily Telegraph…

Tovább
süti beállítások módosítása